Caritas Polska przeznacza kwotę 100 tys. zł na pomoc mieszkańcom Aleppo poszkodowanym w konflikcie wojennym. Miasto znajduje się pod ostrzałem, nie ma w nim wody ani prądu. Stałą pomoc prowadzi tam Caritas Aleppo przynależąca do Caritas Syryjskiej.
Jak poinformował PAP w środę rzecznik Caritas Paweł Kęska, Caritas Polska i Caritas Aleppo pozostają w kontakcie.
George Antoine Kahhal z Caritas Aleppo relacjonując sytuację w mieście napisał: "Ogromnym zagrożeniem dla miasta jest stały ostrzał i bombardowanie, które wciąż są przyczyną śmierci wielu osób i strat materialnych. Życie w Aleppo stało się niewyobrażalnym wyzwaniem. Miasto jest odcięte od prądu. Dlatego ludzie muszą kupować energię elektryczną po bardzo wysokich cenach od dostawców posiadających generatory prądu. Czerpiemy wodę z 200 studni wykopanych na ulicach. Dostęp do wody też nie jest niestety darmowy".
Caritas Aleppo wspierane przez Caritas Syria udziela regularnej pomocy mieszkańcom oblężonego miasta w postaci: pomocy żywnościowej, wsparcia wynajmu mieszkań i remontu mieszkań zniszczonych przez wojnę, opieki medycznej i wsparcia ludzi starszych. Caritas Aleppo wspiera także 150 rodzin przesiedlonych ze zbombardowanych dzielnic miasta.
"Wojna w Syrii trwa już pięć lat i łatwo jest się przyzwyczaić do tego, że giną ludzie a najgorsza rzecz w takich przypadkach to zapomnienie; dlatego bardzo prosimy, aby w konkretny sposób wesprzeć ludzi, których życie jest zagrożone" - apeluje Paweł Kęska.
Caritas Polska prowadzi zbiórkę środków na rzecz mieszkańców Aleppo dotkniętych dramatem wojny; można ich wesprzeć poprzez SMS charytatywny z hasłem SYRIA wysłany na numer 72052 (koszt 2,46 z VAT) lub dokonać wpłat na konto Caritas Polska Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem SYRIA.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.