Ekumeniczne duszpasterstwo na Euro 2012

Problematyka ekumenicznej opieki duszpasterskiej podczas trwania Mistrzostw Europy w piłce nożnej „Euro 2012”, ekumeniczne inicjatywy na rzecz pojednania narodów i troska o ochronę stworzenia – to niektóre tematy obrad Komisji ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną (PRE) a Konferencją Episkopatu Polski (KEP).

potkanie odbyło się 5 października w siedzibie PRE w Warszawie. Ze strony PRE obradom przewodniczył abp Jeremiasz z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, a ze strony KEP bp Tadeusz Pikus. Omówiono stan studiów nad dokumentem na temat małżeństw o różnej przynależności wyznaniowej i uznano za możliwe opublikowanie w periodykach kościelnych projektu dokumentu przygotowanego przez Komisję. Wymieniono wstępne opinie na temat projektu ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania. Z uznaniem wypowiedziano się na temat rekolekcji ekumenicznych przeprowadzonych w końcu września br. w Laskach k. Warszawy. Komisja pragnie wspierać szczególnie ekumeniczne inicjatywy na rzecz pojednania narodów.

Posiedzenia Komisji ds. Dialogu odbywają się dwa razy do roku. Najbliższe będzie miało miejsce w marcu 2010 r. w siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie.

Poniżej publikujemy oficjalny komunikat z obrad Komisji:

Komunikat z obrad Komisji ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski

W dniu 5 października 2009 r. obradowała Komisja ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną (PRE) a Konferencją Episkopatu Polski (KEP). Spotkanie odbyło się w siedzibie PRE w Warszawie na ul. Willowej 1.

Ze strony PRE obradom przewodniczył abp Jeremiasz (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny), a ze strony KEP bp Tadeusz Pikus. W posiedzeniu uczestniczyli jeszcze: abp Abel (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny), bp Janusz Jagucki (Kościół Ewangelicko-Augsburski), bp Edward Puślecki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny), o. S. C. Napiórkowski OFMConv i ks. Sławomir Pawłowski SAC (Kościół Rzymskokatolicki).

Omówiono stan prac nad publikacją materiałów na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zastanawiano się nad odpowiednim sposobem wkładu Kościołów w Polsce w ochronę stworzenia przez ekumeniczne inicjatywy naukowe i duszpasterskie. Przedstawiono stan studiów nad dokumentem na temat małżeństw o różnej przynależności wyznaniowej; uznano za możliwe opublikowanie w periodykach kościelnych projektu dokumentu przygotowanego przez Komisję. Podjęto problematykę ekumenicznej opieki duszpasterskiej podczas trwania Mistrzostw Europy w piłce nożnej „Euro 2012”. Wymieniono wstępne opinie na temat projektu ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania. Zaproponowano wspólną prezentację i promocję publikacji stanowiącej autoprezentację Kościołów zrzeszonych w PRE oraz Kościoła Rzymskokatolickiego. Wymieniono informacje o szeregu wydarzeń ekumenicznych w kraju i zagranicą, ze szczególnym uwzględnieniem inicjatyw na rzecz pojednania narodów.

Najbliższe zebranie Komisji ds. Dialogu odbędzie się w marcu 2010 w siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie.

Ks. Sławomir Pawłowski SAC

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
18°C Poniedziałek
noc
15°C Poniedziałek
rano
21°C Poniedziałek
dzień
22°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »