Potrzebni są wolontariusze do Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, która właśnie rusza w Radomiu, by rodzinom i dzieciom mądrze pomagać.
W Radomiu Szlachetna Paczka rusza już szósty raz. W tym roku wolontariusze będą działać w trzech rejonach: Radom Śródmieście, Radom Północ i Radom Glinice.
- W każdym z nich mamy już kilkunastu wolontariuszy, ale potrzebujemy więcej. Od ich liczby zależy, ilu rodzinom pomożemy. Wolontariusz powinien być osobą pełnoletnią, chociaż mamy 17-latków, którzy są wolontariuszkami wspomagającymi. Taka osoba powinna być otwarta, empatyczna, chcąca dać coś z siebie, by kogoś zmienić. Prezenty Szlachetnej Paczki przygotowane przez darczyńców mają być przede wszystkim impulsem, który zmieni życie obdarowanych - mówi Monika Szczepanik, wolontariusz i specjalista ds. promocji Szlachetnej Paczki oraz lider Akademii Przyszłości.
Zadaniem wolontariuszy jest odnalezienie rodzin, które są w trudnej sytuacji materialnej. Potem przeprowadzają z nimi wywiad. Kwalifikują lub nie rodziny do projektu. Zakwalifikowane rodziny wolontariusze ponownie odwiedzają, by szczegółowo poznać ich potrzeby.
- W połowie listopada jest otwierana baza rodzin i wtedy szukamy darczyńców. Często zgłaszają się sami. Jak już mamy darczyńców, wolontariusz musi się z nim skontaktować, żeby doprecyzować paczkę. Później mamy finał. Jedziemy z darczyńcą bądź sami do rodziny. Finały są niesamowicie emocjonujące, łzy się leją, ściska w gardle - mówi Monika.
Siostrzanym projektem Szlachetnej Paczki jest Akademia Przyszłości. Powstała, bo wolontariusze, którzy przeprowadzali wywiady z rodzinami, dostrzegli, że dzieci potrzebują nie tylko pomocy materialnej, ale przede wszystkim wyprowadzenia ich z błędnego przeświadczenia, że do niczego się nie nadają.
Akademia w tym roku rozpoczyna swoją działalność w Radomiu. Opieką wolontariuszy-tutorów zostaną objęci wskazani przez pedagoga uczniowie PSP nr 21.
- Wolontariusz będzie się spotykał z dzieckiem raz w tygodniu w szkole przez cały rok. Raz w miesiącu wszystkie dzieci będą miały spotkanie integracyjne. Akademia nie zmienia świata dzieci, ale uczy, jak sobie w tym świecie radzić. Dlatego taka ważna rola wolontariuszy, którzy mają być przyjaciółmi dzieci, uczyć np. odpowiadania przy tablicy, czy rozmowy z kolegami, i bardziej je otworzyć, by radzili sobie z przeciwnościami - mówi Monika.
Do obydwu projektów potrzeba jeszcze wolontariuszy. Chętni mogą rejestrować się na stronie www.superw.pl.
- Zachęcam do wstąpienia w szeregi Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. Jest tak dużo do zrobienia, a razem możemy więcej. Ktoś, kto zostanie wolontariuszem, nie będzie tego żałował, rozwinie się i będzie miał tak naprawdę realny wpływ na lokalne środowisko - zachęca M. Szczepanik.
Szlachetną Paczkę i Akademię Przyszłości zainicjowało Stowarzyszenie "Wiosna" założone przez ks. Jacka Stryczka, które od kilkunastu lat inspiruje ludzi do wygrywania swojego życia.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.