Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau założyło profil na portalu społecznościowym Facebook. Bartosz Bartyzel z biura prasowego placówki powiedział w piątek, że w ten sposób muzeum chce dotrzeć do nowych odbiorców z informacjami na temat historii i o działalności placówki.
Profil został utworzony głównie z myślą o młodzieży. "To szansa, żeby edukacja i informacja o Auschwitz dotarła do ogromnej rzeszy ludzi, głównie młodych, dla których internet jest naturalnym źródłem wiedzy i narzędziem poznawania świata. Auschwitz to nie tylko historia, ale szerszy symbol okrucieństwa. Edukacja o Auschwitz to dziś także nauka pewnych postaw moralnych, społecznych, to lekcja wrażliwości" - powiedział Bartyzel.
Muzeum w ubiegłym roku otworzyło także własny kanał na portalu YouTube. Dział prasowy placówki zamieszcza na nim filmy informacyjne w wersjach polskiej i angielskiej.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 roku powstało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.