Stolica Apostolska oczekuje od OBWE autentycznej tolerancji

Stolica Apostolska wezwała państwa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie do wypracowania nowego modelu tolerancji, opartej na cywilizowanym zróżnicowaniu i poszukiwaniu prawdy.

W Watykanie opublikowano wystąpienie prał. Anthony Frontiero w czasie roboczej sesji tej organizacji, poświęconej walce z rasizmem, ksenofobią, dyskryminacją, a w szczególności nietolerancji i dyskryminacji względem chrześcijan i wyznawców innych religii. Odbyła się ona w Warszawie od 28 września do 9 października.

Prześladowania i dyskryminacja chrześcijan ma dwojaką formę – zauważył przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Istnieją reżimy, które narzucają wszystkim dominującą religię. Istnieją też jednak państwa zsekularyzowane, w których pomniejsza się kulturowe znaczenie religii i oczernia się je. Zarówno w jednym, jak i w drugim wypadku naruszone są prawa człowieka, co odbija się negatywnie na pokojowym współistnieniu – zaznaczył ks. Frontiero.

Amerykański kapłan podkreślił, że prawdziwa tolerancja nie jest jedynie sprawą prywatną, lecz również publiczną. Nie może być ona równoznaczna z neutralnością czy brakiem przekonań, wyrzeczeniem się samego pojęcia prawdy. Właściwie pojęta tolerancja oznacza, że wierzący w swych relacjach z niewierzącymi i wyznawcami innych religii muszą się liczyć z ich sprzeciwem. Tego samego jednak powinni się spodziewać również niewierzący w kontaktach z wierzącymi. Ludzie zsekularyzowani, kiedy występują jako obywatele, nie mogą zakładać, że religijny obraz świata z zasady nie może zawierać prawdy. Nie mogą też odmawiać wierzącym obywatelom prawa do posługiwania się językiem religijnym w debatach publicznych – podkreślił ks. Frontiero. W obliczu nowych aktów nietolerancji przedstawiciel Stolicy Apostolskiej wezwał OBWE, aby promowała nowy model tolerancji, która nie jest obojętnością, lecz pokojowym zróżnicowaniem. Polega to na uznaniu w innym człowieka, który również poszukuje prawdy i dobra.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
28°C Sobota
wieczór
25°C Niedziela
noc
21°C Niedziela
rano
28°C Niedziela
dzień
wiecej »