Kongregacja odpowiedzialnych za powołania

Nad powołaniem, które powinno być w centrum nowej ewangelizacji, zastanawiają się na Jasnej Górze uczestnicy Kongregacji Referentów Powołaniowych. W trzydniowym spotkaniu udział bierze ponad 200 osób odpowiedzialnych w diecezjach i zakonach za formację kandydatów na kapłanów i osoby konsekrowane.

Bp Wojciech Polak, delegat Episkopatu Polski ds. Powołań wymieniając trzy obszary, w których dokonują się dziś szczególne wysiłki ewangelizacyjne: szkoły ewangelizacji, ruchy i stowarzyszenia oraz parafie przypomniał o nieustannej pracy na rzecz tworzenia kultury powołaniowej.


„Chodzi nie tylko o sprzyjający klimat tak po ludzku dobrych relacji, pewnego otwarcia na tę rzeczywistość, ale również o glebę, na której będą rosły powołania”, powiedział bp Polak. Podkreślił, że pierwszym wezwaniem dla wszystkich jest modlitwa. „W tych wspólnoty, w których modlą się o powołania, powołań nie brak i myślę, że warto w tę prawdę uwierzyć”, stwierdził hierarcha.

Referenci zauważają, że dzisiaj potrzeba szczególnego wysiłku katechetów, którzy muszą uczyć dzieci i młodzież podstaw wiary i rozmiłowania w Bogu, bo dopiero wtedy możliwe są dalsze wybory.

Ks. dr Marek Dziewiecki, krajowy duszpasterz powołań podkreślił, że nieprawdziwe są teorie o kryzysie powołań. „Nie ma i nigdy nie będzie kryzysu powołań, jest natomiast kryzys powołanych, tych, którzy nie odpowiadają na otrzymane powołanie i kryzys osób towarzyszących powołanym np. rodziców. Gdyby był kryzys powołań, to sam Bóg byłby w kryzysie”, stwierdził kapłan.

Ks. Dziewiecki zauważył, że obserwowany kryzys powołanych dotyczy różnych sfer naszego życia. „Dokładnie w tych samych proporcjach, w których coraz mniej młodych chłopaków odpowiada na powołanie kapłańskie czy dziewcząt na powołanie zakonne, w tych samych proporcjach coraz mniej chłopców i dziewcząt odpowiada na powołanie do życia w rodzinie”, wyjaśnił duszpasterz. Dodał, że kryzys powołanych dotyczy wszystkich, bo wszyscy jesteśmy powołani do miłości, a ponieważ jest kryzys wychowania, szerzy się kultura demoralizująca czy wręcz antykultura, to coraz trudniej młodym dorastać do miłości.

Zdaniem ks. Dziewieckiego kryzys powołanych jest także wynikiem szeroko zakrojonej kampanii zła, prowadzonej przez wielkie korporacje np. antykoncepcyjne czy alkoholowe, którym potrzebni są ludzie słabi i zagubieni, by mogli dostarczać im „pocieszycieli” i czerpać zysk.

Referenci powołaniowi podkreślają, że w ostatnim czasie, po latach spadku powołań, sytuacja w naszym kraju znacznie się poprawiła. Progi polskich seminariów przekroczyło teraz o 40. kandydatów do kapłaństwa więcej niż rok temu.

Kongregacja odbywa się pod hasłem: „Nowa ewangelizacja w duszpasterstwie powołań”. Wśród konferencji znalazło się omówienie m.in. tematów: „Powołaniowy wymiar nowej ewangelizacji”, „Szkoły Nowej Ewangelizacji”, „Nowe Ruchy i Wspólnoty w Kościele” czy „Nowa ewangelizacja a parafia”.

Ogólnopolskie Kongregacje Referentów Powołaniowych odbywają się dwa razy w roku. Są spotkaniem referentów powołaniowych diecezjalnych i zakonnych. Jesienna kongregacja odpowiedzialnych za powołania odbywa się zawsze na Jasnej Górze, natomiast wiosenna w różnych miejscach znaczących religijnie, np. w Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Trzebnicy itp.

Kongregacja podejmuje problemy wskazane w dokumentach papieskich i kongregacji albo też wynikające z problemów rodzących się w pracy powołaniowej w Polsce. Problematykę spotkań ustala Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
22°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
16°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
wiecej »