W katedrze w Toledo został beatyfikowany kard. Ciriaco María Sancha y Hervás. Uroczystej mszy 18 października przewodniczył abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Koncelebrowali wszyscy hiszpańscy kardynałowie oraz liczni biskupi i kapłani.
Beatyfikacja „ojca ubogich” zgromadziła setki pielgrzymów z diecezji hiszpańskich, w których pracował kard. Ciriaco María Sancha y Hervás, m. in. z Burgos, Walencji i Awili. Przybyły też liczne delegacje z krajów Ameryki Łacińskiej, zwłaszcza z Republiki Dominikańskiej, gdzie nowy błogosławiony dokonał jednej z pierwszych fundacji.
Abp Angelo Amato przypomniał w homilii postacie hiszpańskich świętych i błogosławionych, którzy ostatnio zostali wyniesieni na ołtarze, szczególnie męczenników za wiarę z okresu wojny domowej. Kard. Ciriaco María Sancha y Hervás jawi się jako nowa „gwiazda świętości”. Papież Benedykt XVI nazwał go „niestrudzonym świadkiem Chrystusa, ojcem ubogich i promotorem jedności Kościoła” – podkreślił abp Amato. Podczas walk o niepodległość Kuby, poruszony panującym głodem i nędzą, młody wówczas kapłan zakłada instytut Sióstr Miłosierdzia. Niosły one „ciepło ludzkie i duchowe sierotom, opuszczonym starcom i kalekom”. „Świętość życia, gorliwość o dusze, bliskość wobec ubogich, miłość do Kościoła i Papieża – to cechy charakterystyczne jego postaci jako pasterza i nauczyciela” – powiedział abp Amato.
Po beatyfikacji urna z relikwiami błogosławionego została złożona w kaplicy św. Piotra w toledańskiej katedrze. Miejsce pochówku wybrał sam kard. Ciriaco Maria y Hervas jako znak przynależności do następcy św. Piotra Apostoła.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.