"Fryderyku! Wróć do Warszawy" - to nazwa konkursu na plakat promujący związki Fryderyka Chopina ze stolicą, w której spędził połowę swojego życia. Chętni mogą nadsyłać prace do 16 listopada. Zwycięski plakat będzie eksponowany w wybranych miastach w Polsce.
Konkurs ogłosiło miasto stołeczne Warszawa oraz Galeria Plakatu AMS.
Jak poinformowało PAP we wtorek biuro prasowe stołecznego ratusza, organizatorzy konkursu chcą przypomnieć, że Chopin spędził w Warszawie połowę swego życia i że związki kompozytora z tym miastem są nierozerwalne.
Prace oceniane będą przez dziewięcioosobowe jury, w skład którego wejdą m.in.: grafik, profesor ASP w Warszawie Maciej Buszewicz, pianista Stanisław Drzewiecki, kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie Maria Kurpik, p.o. dyrektora Biura Promocji m.st. Warszawy Katarzyna Ratajczyk.
Ogłoszenie wyników nastąpi 26 listopada. Plakaty, zakwalifikowane do finału konkursu, zaprezentowane zostaną podczas plenerowej wystawy pokonkursowej, którą będzie można oglądać od 30 listopada do 15 grudnia na Krakowskim Przedmieściu. Zwycięski plakat zawiśnie na tablicach reklamowych w grudniu 2009 roku i będzie prezentowany w roku następnym, a jego autor otrzyma 7 tys. zł.
Informacje o konkursie i pełny tekst regulaminu znajdują się na stronie internetowej www.galeria.ams.com.pl. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Biura Obchodów Chopin 2010 oraz Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.
Największy polski kompozytor i jeden z najwybitniejszych artystów wszech czasów Fryderyk Chopin urodził się w 1810 roku w Żelazowej Woli pod Warszawą, w majątku hrabiostwa Skarbków, gdzie mieszkał i pracował jako guwerner jego ojciec Mikołaj Chopin (Francuz z pochodzenia). Kilka miesięcy po jego narodzinach rodzina Chopina przeniosła się do Warszawy. Od tego czasu, aż do ostatecznego opuszczenia przez Chopina Polski, dwadzieścia lat później, los artysty związany był ze stolicą.
W Warszawie w roku 1816 zaczął brać lekcje u przyjaciela swego ojca - Wojciecha Żywnego. W stołecznym Pałacu Radziwiłłowskim odbył się pierwszy publiczny występ Chopina w 1818 roku. Ośmioletni wówczas pianista wykonał jeden z koncertów fortepianowych Wojtecha Jiroveca. Warszawska prasa nazwała wówczas Chopina "cudownym dzieckiem" i "nowym Mozartem". W latach 1823-1826 Chopin uczył się w Liceum Warszawskim (zlikwidowanym przez władze carskie po upadku Powstania Listopadowego), a w latach 1826-1829 był studentem warszawskiej Szkoły Głównej Muzyki, w klasie Józefa Elsnera.
W metryce chrztu Fryderyka Franciszka Chopina jako datę urodzin zapisano dzień 22 lutego 1810 roku, ale jego najbliższa rodzina twierdziła, że urodził się 1 marca. Fryderyk Chopin zmarł 17 października 1849 roku w swoim mieszkaniu przy placu Vendome w Paryżu.
Chopin został pochowany na paryskim cmentarzu Pere-Lachaise. Jego serce - zgodnie z ostatnią wolą kompozytora - przewiozła do Warszawy siostra kompozytora, Ludwika Jędrzejewiczowa. Urna z sercem została wmurowana w filar kościoła Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Podczas II wojny światowej kościół uległ zniszczeniu, jednak serce Chopina - przewiezione w bezpieczne miejsce - ocalało. Po wojnie urnę ponownie umieszczono w świątyni.
Rok 2010 został ogłoszony przez sejm Rokiem Fryderyka Chopina. W przyszłym roku przypada 200. rocznica urodzin kompozytora.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.