W piątek Polacy za chrzest dziękowali w bazylice św. Jana na Lateranie. Dziś spotkają się z papieżem Franciszkiem.
Kilka tysięcy Polaków, towarzyszący im kapłani oraz episkopat Polski przeżywają w Rzymie dziękczynną pielgrzymkę.
Od czwartku w Wiecznym Mieście dziękują Bogu za Rok Miłosierdzia, ŚDM i 1050. rocznicę chrztu. Jedno z najważniejszych spotkań czeka ich w sobotę - to audiencja na Placu św. Piotra z papieżem Franciszkiem.
Im bliżej tego spotkania, tym częściej na ulicach Wiecznego Miasta usłyszeć można język polski. W powietrzu coraz wyraźniej widać także biało-czerwone flagi.
Dla bardzo wielu Polaków ciągle najważniejszą relikwię skrywa kaplica św. Sebastiana w bazylice św. Piotra. To spoczywa Jan Paweł II.
- Tam przez moment zakręciła mi się łezka w oku - przyznaje Justyna z Sośnicowic pielgrzymująca do Rzymu razem z mężem Mariuszem. W Polsce z dziadkami zostało ich trzech synów. Mają 5, 9 i 11 lat.
- O co mogłam się modlić? - Justyna kontynuuje opowieść: - "Janie Pawle II, daj nam więcej siły, żeby dobrze wychować chłopaków".
O to samo, nie konsultując z żoną intencji modlitewnych, prosił Mariusz.
W tych dniach zdecydowanie polskie są też najważniejsze bazyliki rzymskie, w których wierni codziennie po południu gromadzą się na Mszach. Co ciekawe, piątkowa Eucharystia w bazylice św. Jana na Lateranie, odbyła się z lekkim poślizgiem.
W Rzymie odbywał się strajk komunikacji miejskiej. W korku utknęli więc niektórzy pielgrzymi, a nawet biskupi zdążający na Lateran.
Mszy przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. W homilii przypomniał, że bazylika św. Jana na Lateranie przez prawie tysiąc lat była siedzibą Biskupa Rzymu. Trwało to od konsekracji bazyliki w 324 roku do powrotu papieży z Awinionu do Rzymu w XIV wieku.
Prymas zwrócił uwagę też na inną rzecz. - To tutaj dotarły niewątpliwie pierwsze wieści z dalekiego kraju, że Mesco dux Poloniae baptizatur, a więc, że książę Polan Mieszko został ochrzczony - przyznał w kazaniu.
- Tutaj też ów pierwszy historyczny władca Polski, przed swą śmiercią pod koniec X wieku, swoistym testamentem, znanym w historii pod nazwą Dagome iudex, ofiarował swe gnieźnieńskie państwo w duchową opiekę Stolicy Apostolskiej.
Abp Polak zachęcał także, by pielgrzymi świadomi swoich chrześcijańskich korzeni, umieli dobrze rozpoznać czasy, w których żyją. Prosząc o to, powołał się na nauczanie Jana Pawła II oraz na słowa Franciszka wypowiedziane w Polsce.
Papież Wojtyła, jak przypomniał prymas, "prosił nas wszystkich, abyśmy całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością - taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym".
A papież Franciszek, przebywając w Polsce, "przestrzegał nas, aby te jubileuszowe dni nie pozostały dla nas jedynie kolejną datą w kronikach historii. Wskazując na konieczność pójścia dalej, zachęcał (...), by w nas wszystkich i w każdym z osobna dokonywało się - jak to nazwał - wewnętrzne przejście, Pascha serca, a więc nawrócenie ku stylowi Bożemu ucieleśnionemu przez Maryję: działać w miłości i w bliskości towarzyszyć, z prostym i otwartym sercem".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.