Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej

Czy ikona jest tylko obrazem i jak wpłynęła na sztukę sakralną Zachodu? – odpowiedzi na te pytania mają przybliżyć rozpoczynające się w środę w stolicy Wielkopolski organizowane już po raz czwarty Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej.

„Tegoroczne Dni mają nam uświadomić aspekt duchowy ikony, oswoić z jej metafizyką. Podkreślić wartość tego świętego obrazu również w wymiarze duchowym. Pokazać ikonę nie tylko jako produkt sztuki” – twierdzą organizatorzy imprezy z Fundacji Barak Kultury.

O fenomenie ikony opowiadać będą teolodzy, naukowcy i artyści – wśród nich: rzymskokatolicki kapłan, ks. prof. Michał Janocha z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz rektor Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, ks. mitrat Jerzy Tofiluk.

W ramach trwających do soboty Poznańskich Dniu Kultury Prawosławnej odbędą się także warsztaty pisania ikon. Kilkugodzinny kurs poprowadzi nauczycielka z warszawskiego Studium Chrześcijańskiego Wschodu, Katarzyna Konecka.

Odbędzie się również pokaz filmu „Wyspa” znanego reżysera rosyjskiego, Pawła Łungina oraz koncerty chóru Oktoich w Wrocławia i zespołu Drewutnia z Lublina. Zaplanowano też uroczystą liturgię w cerkwi św. Mikołaja z udziałem chóru Sotiria z Gorzowa Wielkopolskiego.

Ikona to obraz sakralny przedstawiający Chrystusa, Matkę Bożą, świętych i sceny biblijne. Powstała w kręgu kultury bizantyjskiej i charakterystyczna jest dla chrześcijańskich Kościołów wschodnich – zwłaszcza prawosławia. Dla wiernych ikona jest przede wszystkim dziełem modlitewnym, a dopiero potem artystycznym. Także samo jej pisanie uchodzi za czynność świętą.

Malarstwo ikonowe wykonuje się na drewnie, a przedstawiane postaci i sceny wyglądają płasko, gdyż są pozbawione malarskiej perspektywy, dającej złudzenie trójwymiarowości. Sposób pisania ikony, stosowanie barw i kolejność malowania postaci są obwarowane ścisłymi kanonami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
10°C Piątek
noc
8°C Piątek
rano
11°C Piątek
dzień
12°C Piątek
wieczór
wiecej »