Rada Kapłańska prymasowskiej archidiecezji liońskiej we Francji wezwała duchownych, by przekazali jedną miesięczną pensję na potrzeby „ofiar kryzysu”. Proponowana suma wynosi 900 euro, jednak każdy ksiądz może ofiarować tyle, ile chce i ile może. Pieniądze należy przekazać „organizacji charytatywnej wspierającej ofiary kryzysu”.
- Ten akt wspólnotowej solidarności nie wymaga szczególnje reklamy, ale nie powinien też pozostać tajemnicą, gdyż ten gest dzielenia się ma dla chrześcijan walor zachęty – napisała Rada Kapłańska w liście do ponad 500 kapłanów archidiecezji. Wyjaśniła, że z inicjatywą wyszedł „młody ksiądz”, zainspirowany podobną akcją solidarności w jednej z hiszpańskich diecezji.
Według Rady Kapłańskiej ta bezprecedensowa we Francji inicjatywa ma na celu „konkretne i solidarne zaangażowanie” duchowieństwa na rzecz najuboższych. List przypomina jednocześnie, że wielu księży „indywidualnie i dyskretnie” już przyczynia się do finansowania organizacji charytatywnych i „pomimo skromnych dochodów wspiera różne dzieła i liczne stowarzyszenia, wyznaniowe i nie, religijne i świeckie”.
Jednak „w okresie kryzysu gospodarczego, szczególnie bolesnego dla licznych rodzin, szczególnie tych dotkniętych bezrobociem”, konieczne jest objęcie ich nie tylko troską duszpasterską, ale także „oddanie części swoich dóbr tym, którzy nie mają tego, co konieczne do życia”.
– Jesteśmy świadomi, że ten gest nie wystarczy i że musimy współdziałać z instytucjami politycznymi, związkowymi i społecznymi, powołanymi do umacniania godności mężczyzn i kobiet przez zrównoważony podział pracy i płacy – napisali członkowie Rady Kapłańskiej. Wyjaśnili, że chcą również wysłać sygnał do społeczeństwa, które często postrzega Kościół głównie przez pryzmat kaznodziejstwa, a rzadziej – „konkretnej solidarności”.
W kwietniu br. ordynariusz hiszpańskiej diecezji Segovia, bp Angel Rubio Castro wezwał księży, by oddali 10 proc. swojej majowej pensji w maju na pomoc bezrobotnym. Powodem apelu hierarchy był kryzys gospodarczy, który dotknął wiele hiszpańskich rodzin. Miesięczna pensja księdza w tym kraju wynosi między 600 a 900 euro. Biskup zalecił, aby duchowni przekazali 10 proc. swego dochodu na konto diecezjalnej Caritas.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.