Wspólna modlitwa na 500-lecie Reformacji

Uroczyste nabożeństwo w ewangelickim kościele w Cieszynie zainaugurowało ogólnopolskie obchody jubileuszu 500-lecia Reformacji.

W ekumenicznym nabożeństwie w kościele Jezusowym uczestniczyli przedstawiciele Kościoła ewangelicko-augsburskiego - z zastępcą zwierzchnika Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce bp. Jerzego Samca - bp. Marianem Niemcem na czele. Przybyli też delegaci różnych wyznań chrześcijańskich, w tym innych Kościołów protestanckich, a także reprezentanci Kościoła rzymskokatolickiego, z abp. Wojciechem Polakiem, prymasem Polski i bp. Romanem Pindlem, biskupem bielsko-żywieckim.

W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, a przede wszystkim liczni wierni diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Wszystkich przybyłych powitał zwierzchnik tej diecezji - bp Adrian Korczago.

- Rozpoczynamy dzisiejszym uroczystym nabożeństwem obchody 500-lecia Reformacji w Polsce. To dzień, który dał nam Pan - mówił w homilii bp Niemiec. - Dzisiaj chcemy dziękować Panu Bogu i radować się, bo człowiek usprawiedliwiony jest człowiekiem pełnym wdzięczności i radości. Pojawiają się, co prawda, głosy, że nie powinniśmy się radować, bo w XVI wieku nastąpił podział Kościoła zachodniego. Ja nie wzywam, żeby radować się z podziału; nie wzywam do tego, żeby wymazać przeszłość, a za nami przecież bardzo trudne okresy. Nie możemy zapomnieć o wojnach religijnych, o prześladowaniach - mówił kaznodzieja, przypominając, że nabożeństwo odbywa się w kościele Jezusowym, wybudowanym z woli cesarza, po okresie prześladowań.

- To łaska Boża, że w tym kościele możemy się tak ekumenicznie gromadzić - dodawał bp Niemiec. - Łaska to Pańska, żeśmy jako lud ewangelicki przez wieki nie zginęli, żeśmy mogli dawać świadectwo swojej wiary i wnosić wkład w rozwój naszej ojczyzny, całego kraju, na gruncie edukacji, kultury, sztuki, nauki, gospodarki. Cieszę się bardzo, że potwierdził to Sejmik Województwa Śląskiego, ogłaszając rok 2017 Rokiem Reformacji na Śląsku.

- Dziękujmy za naukę o usprawiedliwieniu i za tych, którzy na nowo ją dla nas odczytali z Pisma Świętego. Niech ona nadal jako „władca i sędzia nad wszystkimi dziedzinami nauki chrześcijańskiej” zmienia nas na obraz i podobieństwo Chrystusa i staje się nieustannie przyczyną do reformowania się całego chrześcijaństwa - dodawał bp Niemiec. W imieniu Kościoła rzymskokatolickiego słowo pozdrowienia wygłosił abp Wojciech Polak, prymas Polski   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość W imieniu Kościoła rzymskokatolickiego słowo pozdrowienia wygłosił abp Wojciech Polak, prymas Polski

Jako przedstawiciel Kościoła rzymskokatolickiego słowo pozdrowienia wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak, który przypomniał, że jubileusz jest też okazją do dziękczynienia Bogu za rozwój prowadzonego od 50 lat dialogu katolicko-luterańskiego. Wśród jego owoców są ważne dokumenty: „Wspólna deklaracja w sprawie nauki o usprawiedliwieniu” i „Od konfliktu do komunii” oraz przyjęta w Polsce deklaracja o wzajemnym uznaniu chrztu. Z wdzięcznością wspominał również wspólną tegoroczną modlitwę dziękczynną z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

- Nie było wojen miedzy nami, lecz twórcze współistnienie. Dzięki temu ewangelicznemu impulsowi polska kultura była tworzona na przestrzeni dziejów przez chrześcijan: łacinników, prawosławnych, grekokatolików i protestantów, a jednocześnie przez Żydów, muzułmanów i ludzi niewierzących. To jest dziedzictwo, z którego możemy być wspólnie dumni, a jednocześnie wielka odpowiedzialność wobec naszych przodków, aby tę szczególna wspólnotę nadal pielęgnować. Nie stajemy tutaj, aby się nawzajem oskarżać, ale by z nadzieją spojrzeć w przyszłość i szukać nie tyle tego, co nas ciągle dzieli, ale tego, co łączy. Pragniemy umocnić więź w służbie i świadectwie - mówił abp Polak, wymieniając przykłady tego świadectwa, jak m.in. wspólną akcję "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom".

Słowo pozdrowień przesłał do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda, którego list odczytała Agnieszka Lenartowicz-Łysik, doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent pozdrowił zgromadzonych na uroczystości i podkreślił, że darzy społeczność luterańską w Polsce najwyższym szacunkiem. W liście wymienił ważnych luteran, którym Polska wiele zawdzięcza na przestrzeni wieków: ludzi kultury, naukowców, artystów, żołnierzy.
 
W imieniu władz samorządowych słowo pozdrowień przekazał marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, który poinformował o przyjętej uchwale Sejmiku i zaplanowanych na rok 2017 obchodach jubileuszowych 500-lecia Reformacji.
 
Każdy z mówców otrzymał z rąk bp. Korczago bochen chleba wypieczony w kształcie róży Marcina Lutra. Uroczystość uświetniły zespoły muzyczne diecezji cieszyńskiej, a dopełnieniem obchodów był popołudniowy koncert z udziałem odnowionych zabytkowych organów w kościele Jezusowym.
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-1°C Poniedziałek
rano
1°C Poniedziałek
dzień
1°C Poniedziałek
wieczór
-4°C Wtorek
noc
wiecej »