4 tys. zł z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka

Jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu - przewiduje projekt ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin "Za życiem".

Projekt został w środę przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu. W czwartek ma się nim zająć sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

Projekt przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł.

Ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu stwierdzać będzie w zaświadczeniu lekarz posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii.

Świadczenie to ma przysługiwać matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka bez względu na dochód.

Warunkiem jego przyznania ma być pozostawanie pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu, poświadczone zaświadczeniem lekarskim lub wystawionym przez położną. Analogiczne zasady obowiązują obecnie przy przyznawaniu "becikowego".

W projekcie wskazano również, że Rada Ministrów do 31 grudnia 2016 r. przyjmie program kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem", opracowany na podstawie odrębnych przepisów. Program dotyczyć ma w szczególności: wczesnego wspomagania rozwoju dziecka; opieki, w tym paliatywnej lub rehabilitacji dzieci posiadających odpowiednie zaświadczenie, wsparcia dla kobiet w ciąży i ich rodzin w przypadku ciąży powikłanej oraz pomocy w zabezpieczeniu szczególnych potrzeb, w tym mieszkaniowych.

Projekt przewiduje też prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych. Takie uprawnienie ma przysługiwać kobietom w ciąży oraz pacjentom do 18. roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu. Uprawnienie będzie przysługiwało na podstawie zaświadczenia lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalistów z dziedzin: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii lub pediatrii.

Projekt zapewnia też matce możliwości porodu w szpitalu III stopnia referencyjności czyli np. w szpitalach klinicznych.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PRAWO, RODZINA, RZĄD, SEJM

 • Gość
  03.11.2016 06:17
  mysle,ze tego nawet "ciemny lud " nie kupi.Szydlo zakpila sobie i z aborcji i pomocy dla dzieci chorych.Dla siebie i Misiewiczow kase miala na ogromne podwyzki ale dla potrzebujacych juz jej nie ma.Wychowanie dziecka kosztuje majatek.Kazde dziecko zanim dorosnie potrzebuje nakladow wystarczajacych aby rodzice mogli sobie za to Ferrari kupic.Dziecko chore potrzebuje nakladow jeszcze wiekszych.Bezczelnosc Szydlo polega na tym,ze ona to wie i nie wstydzi sie zaofiarowac ochlapa myslac,ze glupcy sie nabiora...W PGNIGe Misiewicze przyznali sobie po milionie premi za rok 2015 w ,ktorym nie przepracowali ani jednego dnia.W SKOKach cale rodziny PiSu kradna miliardy ale dla dzieci chorych eutanazja czy umieranie z glodu czy jak?
 • Scott
  03.11.2016 08:06
  Mi te komentarze przypominają jeden wpis z fanpage PO. Pani żaliła się że PiS chce dać tylko 500zł na dziecko, a ona chciałaby 2000. Bo takie są ceny w kraju. Przy czym PO stała wtedy na stanowisku że 500+ nierealne, druga Grecja itp. Jeden ksiądz kiedyś zapytał pewną grupę młodych którzy się buntowali przeciwko temu co się dzieje jaki mają program pozytywny, a oni że nie mają bo się tylko buntują. Tutaj widzę często jest jeszcze gorzej, dla niektórych programem pozytywnym jest pogorszenie sytuacji. Wybierając ateistów, po rządach których kraj nie wiadomo ile na nogi będzie stawać.
 • wues
  03.11.2016 09:51
  Jestem zadeklarowanym przeciwnikiem socjalizmu ale uważam, że rolą Państwa (czyli nas) jest pomoc ciężko chorym dzieciom i ich rodzicom. Niestety politycy zwykle myślą o głosach wyborców i władzy, dlatego powstają pomysły jak powyższy. Co mają zrobić rodzice ciężko chorego dziecka z 4000 zł? Przecież oni mają perspektywę ciągłej opieki nad swoim dzieckiem (24h na dobę) przez całe życie. Moim zdaniem powinni otrzymywać naprawdę konkretne środki co miesiąc, tak aby mogli opłacić rehabilitację, leczenie itd. I jeszcze do moich szanownych poprzedników (kiedyś już o tym pisałem). Do Gościa. Jeśli masz dowody na to, że konkretne osoby ukradły pieniądze, to powinieneś je dostarczyć Policji. Do Scott-a. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twój wpis. Czy uważasz, że wiara ma jakiś związek z umiejętnością kierowania Państwem?
 • Gość
  03.11.2016 16:21
  Ktoś chyba przesadził z photoshopem
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  5°C Sobota
  wieczór
  1°C Niedziela
  noc
  0°C Niedziela
  rano
  3°C Niedziela
  dzień
  wiecej »