Zmiany w rządzie Niemiec

Jeden z czołowych polityków niemieckiej chadecji, dotychczasowy minister spraw wewnętrznych Wolfgang Schaeuble ma objąć resort finansów w przyszłym rządzie Niemiec - podały w piątek niemieckie media, powołując się na nieoficjalne informacje ze źródeł partyjnych.

Według tych źródeł, Schaeuble odgrywał ważną rolę w części finansowej rozmów koalicyjnych pomiędzy chadeckimi CDU i CSU a liberalną FDP.

Zważywszy na rekordowe zadłużenie niemieckiego budżetu, związane z wysokimi kosztami walki z recesją gospodarczą, resort finansów będzie mieć kluczowe znaczenie w nowym rządzie Niemiec.

Poruszający się na wózku inwalidzkim po zamachu na jego życie w 1990 roku 67-letni dziś Schaeuble ma opinię polityka stanowczego, który nie obawia się podejmowania niepopularnych decyzji, ale jednocześnie nie jest gotowy do ustępstw w kwestii realizacji swoich założeń. Jeśli potwierdzą się informacje o jego nominacji na ministra finansów, będzie to największą niespodzianką wynikającą z ustaleń koalicyjnych.

Według nieoficjalnych doniesień resort spraw wewnętrznych miałby objąć dotychczasowy szef Urzędu Kanclerskiego Thomas de Maiziere (CDU). Z kolei 37-letni polityk bawarskiej chadecji CSU Karl-Theodor zu Guttenberg, który dotychczas kierował ministerstwem gospodarki, ma zostać w nowym rządzie ministrem obrony - podała telewizja ZDF.

Na czele ministerstwa rolnictwa zapewne pozostanie pełniąca dotychczas tę funkcję Ilse Aigner z CSU. Polityk bawarskiej chadecji Peter Ramsauer miałby z kolei objąć resort infrastruktury.

Zgodnie z oczekiwaniami przewodniczący FDP Guido Westerwelle zostanie najpewniej wicekanclerzem i ministrem spraw zagranicznych. Liberałowie mieliby objąć jeszcze m.in. ministerstwo gospodarki, którym pokierować może Rainer Bruederle i sprawiedliwości, z Sabine Leutheusser-Schnarrenberger na czele.

Do nowego rządu mają wejść również: dotychczasowa minister ds. rodziny Ursula von der Leyen (CDU) oraz dotychczasowy minister obrony Franz Josef Jung (CDU), który miałby pokierować ministerstwem pracy. Na stanowisku pozostać ma minister ds. nauki i badań Anette Schavan. Obecny sekretarz generalny CDU Ronald Pofalla ma zostać nowym szefem Urzędu Kanclerskiego.

Tymczasem rozmowy o programie koalicyjnym wyszły w piątek na ostatnią prostą. Chadecy i liberałowie osiągnęli porozumienie we wszystkich negocjowanych kwestiach, z wyjątkiem skali planowanych odciążeń podatkowych.

Możliwy kompromis, który się rysuje, zakładać ma odciążenia na kwotę 25 mld euro do 2013 roku, w tym zwiększenie ulgi podatkowej na dzieci oraz stopniową obniżkę podatków dochodowych.

W nocy z czwartku na piątek koalicjanci porozumieli się w sprawie reformy systemu finansowania ochrony zdrowia, która miałaby nastąpić w 2011 roku. Znacznej przebudowie ulegnie wprowadzony w zeszłym roku przez wielką koalicję CDU/CSU i SPD fundusz zdrowia, do którego spływają składki na ubezpieczenia zdrowotne, rozdzielane później między kasy chorych. Liberałowie domagali się likwidacji funduszu.

W sobotę kanclerz Angela Merkel, szef CSU Horst Seehofer oraz Westerwelle mają przedstawić wyniki rozmów koalicyjnych oraz skład przyszłego rządu. W niedzielę i poniedziałek porozumienie koalicyjne zostanie przyjęte na konwencjach FDP i chadecji. Nowy Bundestag ukonstytuuje się we wtorek, a w środę nastąpić ma wybór Merkel na kanclerza Niemiec.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
26°C Wtorek
noc
19°C Wtorek
rano
28°C Wtorek
dzień
29°C Wtorek
wieczór
wiecej »