Jeden z czołowych polityków niemieckiej chadecji, dotychczasowy minister spraw wewnętrznych Wolfgang Schaeuble ma objąć resort finansów w przyszłym rządzie Niemiec - podały w piątek niemieckie media, powołując się na nieoficjalne informacje ze źródeł partyjnych.
Według tych źródeł, Schaeuble odgrywał ważną rolę w części finansowej rozmów koalicyjnych pomiędzy chadeckimi CDU i CSU a liberalną FDP.
Zważywszy na rekordowe zadłużenie niemieckiego budżetu, związane z wysokimi kosztami walki z recesją gospodarczą, resort finansów będzie mieć kluczowe znaczenie w nowym rządzie Niemiec.
Poruszający się na wózku inwalidzkim po zamachu na jego życie w 1990 roku 67-letni dziś Schaeuble ma opinię polityka stanowczego, który nie obawia się podejmowania niepopularnych decyzji, ale jednocześnie nie jest gotowy do ustępstw w kwestii realizacji swoich założeń. Jeśli potwierdzą się informacje o jego nominacji na ministra finansów, będzie to największą niespodzianką wynikającą z ustaleń koalicyjnych.
Według nieoficjalnych doniesień resort spraw wewnętrznych miałby objąć dotychczasowy szef Urzędu Kanclerskiego Thomas de Maiziere (CDU). Z kolei 37-letni polityk bawarskiej chadecji CSU Karl-Theodor zu Guttenberg, który dotychczas kierował ministerstwem gospodarki, ma zostać w nowym rządzie ministrem obrony - podała telewizja ZDF.
Na czele ministerstwa rolnictwa zapewne pozostanie pełniąca dotychczas tę funkcję Ilse Aigner z CSU. Polityk bawarskiej chadecji Peter Ramsauer miałby z kolei objąć resort infrastruktury.
Zgodnie z oczekiwaniami przewodniczący FDP Guido Westerwelle zostanie najpewniej wicekanclerzem i ministrem spraw zagranicznych. Liberałowie mieliby objąć jeszcze m.in. ministerstwo gospodarki, którym pokierować może Rainer Bruederle i sprawiedliwości, z Sabine Leutheusser-Schnarrenberger na czele.
Do nowego rządu mają wejść również: dotychczasowa minister ds. rodziny Ursula von der Leyen (CDU) oraz dotychczasowy minister obrony Franz Josef Jung (CDU), który miałby pokierować ministerstwem pracy. Na stanowisku pozostać ma minister ds. nauki i badań Anette Schavan. Obecny sekretarz generalny CDU Ronald Pofalla ma zostać nowym szefem Urzędu Kanclerskiego.
Tymczasem rozmowy o programie koalicyjnym wyszły w piątek na ostatnią prostą. Chadecy i liberałowie osiągnęli porozumienie we wszystkich negocjowanych kwestiach, z wyjątkiem skali planowanych odciążeń podatkowych.
Możliwy kompromis, który się rysuje, zakładać ma odciążenia na kwotę 25 mld euro do 2013 roku, w tym zwiększenie ulgi podatkowej na dzieci oraz stopniową obniżkę podatków dochodowych.
W nocy z czwartku na piątek koalicjanci porozumieli się w sprawie reformy systemu finansowania ochrony zdrowia, która miałaby nastąpić w 2011 roku. Znacznej przebudowie ulegnie wprowadzony w zeszłym roku przez wielką koalicję CDU/CSU i SPD fundusz zdrowia, do którego spływają składki na ubezpieczenia zdrowotne, rozdzielane później między kasy chorych. Liberałowie domagali się likwidacji funduszu.
W sobotę kanclerz Angela Merkel, szef CSU Horst Seehofer oraz Westerwelle mają przedstawić wyniki rozmów koalicyjnych oraz skład przyszłego rządu. W niedzielę i poniedziałek porozumienie koalicyjne zostanie przyjęte na konwencjach FDP i chadecji. Nowy Bundestag ukonstytuuje się we wtorek, a w środę nastąpić ma wybór Merkel na kanclerza Niemiec.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.