Abp Zimowski o medycynie tradycyjnej

Moralną odpowiedzialność pracowników służby zdrowia podkreślił abp Zygmunt Zimowski, otwierając 20 października w Rzymie międzynarodowe sympozjum poświęcone najnowszym badaniom nad medycyną tradycyjną.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia przypomniał, jak wielką wagę Kościół w swoim nauczaniu przywiązuje do aspektów etycznych medycyny. Dwudniowe seminarium (20-21 października) poprowadził emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, francuski kardynał Paul Poupard. Udział wzięli uczeni z kilku krajów europejskich oraz z Indii, Izraela i Maroka. Tytuł brzmiał: „Etyka i duchowość służby zdrowia. Nowe badania i kierunki medycyny tradycyjnej i uzupełniającej”.

Nawiązując do tematu seminarium, abp Zimowski podkreślił, że to właśnie etyka i duchowość w zasadniczy sposób odróżniają człowieka od świata zwierzęcego. Szczególne znaczenie mają one w dziedzinie choroby i cierpienia. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia zwrócił uwagę, że medycyna oficjalna, zwana też naukową, nie zawsze wystarcza. Jej metody i struktury mają bowiem swoje ograniczenia. Pozostawia ona znaczną przestrzeń, w której konieczne jest włączenie się innych rodzajów medycyny, określanych jako alternatywne czy uzupełniające.

„Watykański minister zdrowia” przypomniał, że normy etyczne, którymi należy się kierować w diagnostyce i terapii, opierają się na poszanowaniu godności osoby i praw ludzi chorych. Choroba dotyka całego człowieka, a nie tylko część jego ciała. Dlatego służba zdrowia musi obejmować wszystkie wymiary osoby ludzkiej: fizyczny, psychiczny, duchowy, społeczny. Ponadto abp Zimowski przypomniał, że chorych trzeba chronić przez samotnością i nie można ich nigdy pozostawiać samym sobie.

Alternatywna medycyna tradycyjna to sprawa szczególnej wagi na Czarnym Lądzie. Temat ten przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia poruszył również 13 października, zabierając głos na Synodzie Biskupów dla Afryki. Podkreślił wówczas, że takie sposoby leczenie są cennym dziedzictwem afrykańskich kultur. Tradycyjne środki, tańsze niż nowoczesne lecznictwo i bliższe Afrykańczykom, są przez nich często stosowane. Abp Zimowski zachęcił afrykańskich biskupów, by zadbali o prowadzenie przez instytucje katolickie badań naukowych nad tego typu medycyną. Umożliwi to odróżnienie tego, co w niej wartościowe, od elementów błędnych i szkodliwych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
16°C Czwartek
rano
16°C Czwartek
dzień
16°C Czwartek
wieczór
16°C Piątek
noc
wiecej »