"Pokój dla Iraku" - to hasło tegorocznego Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
Prezydium Konferencji Episkopatu Polski opublikowało dziś specjalny Komunikat, w którym wsparło prośbę Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” o modlitwy i ofiary w Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Obchodzony on będzie w najbliższą niedzielę, 13 listopada, a poświęcony będzie chrześcijanom w Iraku.
Sekretarz generalny Episkopatu bp Artur Miziński podkreślił konieczność uwrażliwienia serc na potrzeby naszych braci i sióstr.
Jak podkreślono w Komunikacie Prezydium KEP w ubiegłym roku Polacy za pośrednictwem Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” przekazali na rzecz uchodźców oraz prześladowanych w Syrii 8 mln. zł. Pomoc otrzymało kilka tysięcy osób.
Przypomniano również, że w Iraku liczba chrześcijan dramatycznie maleje. W 2003 r. było ich 1,5 mln. a w 2016 r. tylko 250 tys.
- Dziękuję za wasze wsparcie i solidarność - powiedział w Warszawie bp Baszar Warda z Irbilu w Iraku. Gości on w Polsce na zaproszenie Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. W najbliższą niedzielę obchodzić będziemy VIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
TŁUMACZENIE:
„Jestem tu, by podziękować za wasze wsparcie i solidarność, jakie do tej pory okazaliście i będziecie okazywać w nadchodzących dniach i miesiącach. Chcę jednak również prosić, byście kontynuowali to wsparcie, nie tylko na poziomie humanitarnym, ale także politycznym. Wywierajcie polityczny nacisk na iracki rząd oraz innych zatroskanych o tę sprawę, by uczynić tę ziemię ziemią pokoju.”
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.