Spotkanie z okazji Światowego Dnia Rybołówstwa odbyło się dzisiaj w rzymskiej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
Przemawiając na rozpoczęcie obrad kardynał sekretarz stanu Pietro Parolin zwrócił uwagę na wielkie znaczenie rybołówstwa zarówno w kwestii zatrudnienia i utrzymywania rodzin, jak też wyżywienia. Podkreślił przy tym potrzebę takiej wizji ekonomicznej, która nie zapomni o ochronie środowiska i o dobrobycie także przyszłych pokoleń.
Większą część przemówienia kard. Parolin poświęcił problemowi pracowników wykorzystywanych, szczególnie w rybołówstwie. Dotyczy to często migrantów, którzy padają ofiarą handlu ludźmi czy pracy przymusowej.
„W stawianiu czoła tym wyzwaniom Stolica Apostolska uważa za sprawę podstawowej wagi rozwijanie, w szczególności, monitorowania, identyfikowania i ratowania rybaków, którzy padają ofiarą przemytu, handlu ludźmi i są traktowani w sposób uwłaczający ich godności. Aktualne normy prawa międzynarodowego zobowiązują nas, byśmy nie zatrzymywali się tylko na badaniu przyczyn, dla jakich pewne osoby zwracają się do przemytników i handlarzy. Nie tylko mamy obowiązek moralny, by dać ludziom nowe możliwości. Jesteśmy też zobowiązani do dawania im nowych szans”.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.