Rząd Rwandy uznał za nieadekwatne przeprosiny episkopatu za udział niektórych ludzi Kościoła katolickiego w ludobójstwie Tutsich i Hutu w 1994 roku. Oświadczenie hierarchów zostało wydane w niedzielę z okazji zamknięcia obchodów Roku Świętego Miłosierdzia.
"Zważywszy na skalę popełnionych zbrodni przeprosiny ze strony Watykanu byłyby dużo bardziej uzasadnione" - głosi komunikat rwandyjskiego rządu wydany w środę wieczorem. Akt episkopatu określono w nim jako "głęboko nieadekwatny". "Przeprosiny pozwalają jedynie naświetlić dystans, jaki dzieli Kościół katolicki od pełnego i szczerego uznania swojej odpowiedzialności moralnej i prawnej" za współudział w ludobójstwie - uważa rząd w Kigali.
O przeprosinach katolickich biskupów pisaliśmy już wcześniej tutaj. W oświadczeniu rwandyjscy biskupi przyznają, że członkowie Kościoła planowali i dopuszczali się zbrodni podczas ludobójstwa, jakie miało miejsce w 1994, a także rok po nim. Podkreślili jednak, że to nie Kościół, jako instytucja dopuściła się tych zbrodni, ale tylko jej nieliczni członkowie, określeni jako "dzieci, które zgrzeszyły".
Przesłanie biskupów zostało celowo zaplanowane na niedzielę 20 listopada, ponieważ tego dnia oficjalnie dobiegł końca ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Święty Miłosierdzia.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.