35 lat temu o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
Dziś, w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, PiS organizuje obchody na warszawskim placu Trzech Krzyży. Rozpocząć mają się o godz. 18. Zaplanowane jest wystąpienie prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego oraz działaczy antykomunistycznej opozycji, m.in. Andrzeja Gwiazdy.
Mają też być obecni członkowie rządu Beaty Szydło. Zaplanowana jest także modlitwa za ofiary stanu wojennego oraz apel pamięci. Swój udział zapowiedziały m.in. Kluby Gazety Polskiej i przedstawiciele NSZZ "Solidarność".
Po uroczystościach na placu Trzech Krzyży władze PiS udadzą się na Żoliborz, gdzie złożą kwiaty przed grobem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki.
W Katowicach rozpocznie się dziś zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej dwudniowa konferencja naukowa "Zbrodnie stanu wojennego - aspekty prawne". Organizatorzy akcentują m.in., że 35 lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce wielu Polaków wciąż uważa to wydarzenie za rodzaj "mniejszego zła", pomijając cierpienia i niegodziwości tego okresu.
To dlatego Katowice jako miejsce największej zbrodni stanu wojennego - masakry w kopalni "Wujek", mają gościć prelegentów z całego kraju na konferencji prezentującej przede wszystkim wkład pionu śledczego IPN w ściganie zbrodni komunistycznych popełnionych w stanie wojennym.
Podczas konferencji przedstawione zostaną m.in. szczegóły śledztw prokuratorów IPN związanych z internowaniami, tłumieniem demonstracji i pacyfikacją strajków, weryfikacją dziennikarzy, stosowaniem tzw. ścieżek zdrowia czy funkcjonowaniem wojskowych obozów internowania.
Zaprezentowane mają zostać również prawne i faktyczne przeszkody w ściganiu zbrodni komunistycznych popełnionych w tym okresie, kulisy śledztwa w sprawie pacyfikacji kopalń "Wujek" i "Manifest Lipcowy", a także działania Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawach związanych ze stanem wojennym.
Przeczytaj komentarz Kolejny ostatni marsz
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.