W świecie posiadającym ograniczone bogactwa naturalne powinniśmy promować styl życia przeciwstawiający się wszelkim formom nadużywania powierzonych nam przez Boga darów. Piszą o tym do chrześcijan Starego Kontynentu przedstawiciele ekumenicznej Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) i katolickiej Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Wspólny list został wystosowany przed zapowiedzianą na grudzień w Kopenhadze oenzetowską konferencją klimatyczną.
Zachodzące zmiany klimatyczne są zjawiskiem, na które trzeba spojrzeć nie tylko z perspektywy techniki czy gospodarki, ale również wiary, etyki i kultury. Śledząc tę optykę sygnatariusze listu wzywają Europejczyków m.in. do zmniejszenia wciąż rosnącego zużycia energii. Przypominają, że szczególny obowiązek troski o klimat spoczywa na krajach rozwiniętych, będących głównymi winowajcami, gdy chodzi o emisję gazów cieplarnianych. List zawiera przypomnienie, że problemom klimatycznym planety można stawić czoło tylko przez rzeczywistą bardziej ekologiczną zmianę stylu życia. Zwraca też uwagę, że trwający kryzys ekonomiczny nie może być dla polityków wymówką, gdy chodzi o podejmowanie skutecznych działań na rzecz ochrony środowiska. Konferencja Kościołów Europejskich i Rada Konferencji Biskupich Europy wzywają również do modlitwy za planetę.
13 grudnia w katedrze luterańskiej w Kopenhadze odbędzie się ekumeniczne spotkanie modlitewne będące częścią konferencji klimatycznej. Tego samego dnia o godz. 15:00 we wszystkich świątyniach Danii zabiją dzwony. Do przyłączenia się do tej akcji zachęcono kraje całego świata. W istocie jako pierwsze zabrzmią dzwony na wyspach Fidżi, gdzie wschód słońca następuje najwcześniej.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.