Stanowisko polskich biskupów znajduje w tych dniach odzwierciedlenie w oświadczeniach innych episkopatów Europy, od Albanii przez Włochy po Rosję.
Krzyż nie jest zagrożeniem dla nikogo, a Kościół nie może odstąpić od prawa do obecności krzyża w sumieniach ludzi i w przestrzeni publicznej. To stanowisko polskich biskupów znajduje w tych dniach odzwierciedlenie w oświadczeniach innych episkopatów Europy, od Albanii przez Włochy po Rosję. „W chrześcijańskiej kulturze i religijnej tradycji Europy Krzyż zawsze był i jest znakiem zbawienia i wolności człowieka” – czytamy z kolei w apelu wystosowanym przez słowacki episkopat do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. „Krzyż nie narzuca nikomu przekonań religijnych, ale wyraża najwyższy altruizm i wielkoduszność, a tym samym wzywa do solidarności ze wszystkimi ludźmi, niezależnie od ich pochodzenia, rasy, wyznania czy przynależności narodowej”. Trybunał w Strasburgu 30 czerwca 2010 r. ma zająć stanowisko wobec odwołania się Włoch od wyroku zakazującego umieszczania krzyża w szkołach publicznych.
Słowaccy biskupi przypominają, że obowiązujące i na ogół respektowane ustawy zasadnicze pozwalały dotąd Europie być otwartą na religijny pluralizm i szacunek wobec praw ludzi wierzących i niewierzących. W apelu hierarchowie odwołali się także do uchwały parlamentu słowackiego z dnia 10 grudnia 2009 r., gdzie mowa jest o konieczności respektowania przez instytucje europejskie autonomii poszczególnych państw z ich własnym systemem prawnym regulującym omawiane kwestie. „Niech Europa – kończą apel biskupi – pozostanie nadal miejscem ludzkiego i międzyreligijnego dialogu. Ten kontynent będzie nadal przestrzenią dla wolności religijnej pod warunkiem, że będzie też miejscem szacunku dla starodawnych tradycji każdego narodu i każdego państwa”.
Wcześniej uwolniono trzech Izraelczyków, którzy przez 484 dni byli przetrzymywani w Strefie Gazy.
Co najmniej 54 osoby zginęły, a 158 zostało rannych w ostrzale artyleryjskim targu.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.
Są zniszczenia w obwodach zaporoskim, odeskim, sumskim, charkowskim, chmielnickim i kijowskim.