Pięciu mieszkańców Śląska - trzech mężczyzn i dwie kobiety - zatrzymali policjanci CBŚ pod zarzutami udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem paliwami, prania brudnych pieniędzy, oszustw i fałszowania dokumentów.
Rzeczniczka warmińsko-mazurskiej policji Anna Fic poinformowała w sobotę PAP, że zatrzymani mieszkańcy Śląska mieli udostępniać swoje firmy do fikcyjnego obrotu nielegalnymi paliwami. "Prokurator zastosował wobec podejrzanych poręczenia majątkowe, zakazy opuszczania kraju i dozory policji. Mieszkańcom Śląska grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności" - dodała Fic.
Śledztwo dotyczące podrabiania paliw, w tym produkcji i handlu olejem napędowym wytwarzanym z komponentów ropopochodnych (benzyny do lakierów, oleju bazowego, nafty ochronnej) od roku prowadzone jest przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie.
Wyprodukowany przez członków grupy olej napędowy był sprzedawany w niesieciowych stacjach paliw. W sprawie dotąd podejrzanych jest 29 osób, którym łącznie przedstawiono 84 zarzuty. Fic poinformowała, że dotychczasowe wyliczenia wskazują, że straty Skarbu Państwa z tytułu przestępczej działalności grupy sięgają około 6,5 mln złotych.
Pierwszych zatrzymań w tej sprawie CBŚ dokonało przed rokiem - policjanci jednocześnie uderzyli wówczas w 30 miejsc na terenie województw: warmińsko-mazurskiego kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i podkarpackiego.
Część osób podejrzanych w tej sprawie była już karana za przestępstwa o podobnym charakterze. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie warte 4,5 mln złotych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.