Promują ideę opieki zastępczej

Kampanię, promującą ideę opieki zastępczej, rozpoczął w poniedziałek Ośrodek Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT wraz z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy. W stolicy pod opieką niespokrewnionych rodzin zastępczych jest ponad 200 wychowanków.

Wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński zwrócił uwagę, że w stolicy nadal brakuje kandydatów na rodziny zastępcze. Wszyscy zainteresowani opieką zastępczą mogą zgłaszać się do ośrodka wsparcia opieki zastępczej PORT. Tam, po przejściu wstępnych kwalifikacji, mogą przejść regularne 3-miesięczne szkolenie.

"Nie wierzę, że można uprawiać ten zawód bez krztyny zainteresowania, bez pewnego rodzaju pasji - to dla kogoś musi być ciekawą sprawą" - powiedział dyrektor wsparcia opieki zastępczej ośrodka PORT Sylwester Soćko na konferencji prasowej w stołecznym Ratuszu. W ośrodku szkolonych jest sześć grup kilkunastoosobowych rocznie.

Soćko zaznaczył, że większość kandydatów, którzy zgłaszają się do ośrodka, to kandydaci na rodziny adopcyjne. Pytany o to, ile osób podejmujących szkolenie na rodziny zastępcze kończy je, powiedział: "zdecydowana większość - blisko 80 proc.".

Małgorzata Foremniak - przyjaciel kampanii powiedziała, że ma nadzieję, że akcja pomoże przekonać wiele osób, by podjęły się rodzicielstwa zastępczego. Jej zdaniem ważne jest, by czasu spędzanego z dzieckiem nie traktować jako obowiązek, bo po pewnym czasie staje się on ciężarem. "Jeżeli traktujemy go jako część naszego życia wówczas integrujemy się z tą sytuacją. I trudne zdarzenia traktujemy jako wyzwanie, a nie jako ciężar" - powiedziała.

Rodzina zastępcza jest formą opieki nad dzieckiem częściowo lub całkowicie pozbawionym opieki rodzicielskiej. W rodzinie zastępczej ważne jest zapewnienie więzi dziecka z rodziną biologiczną. Poza wynagrodzeniem zawodowe rodziny zastępcze mogą także korzystać z konsultacji prawnych, pedagogicznych i psychologicznych.

W stolicy funkcjonuje 11 domów dziecka, w których przebywa ponad 600 wychowanków i 11 mieszkań filialnych z 116 miejscami. Ponad 1,6 tys. dzieci jest pod opieką spokrewnionych rodzin zastępczych.

Na konferencji obecna była również Iwona Bajkowska, która w powiecie wołomińskim prowadzi rodzinny dom dziecka wraz z mężem - Andrzejem. Przez kilka lat tworzyli rodzinę zastępczą, ale ta może liczyć do trojga dzieci. Oni obecnie mają dziewięcioro - w wieku od kilkunastu miesięcy do pełnoletności.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
2°C Środa
rano
4°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
2°C Czwartek
noc
wiecej »