Przebywający obecnie na Białorusi kardynałowie Walter Kasper z Watykanu i Theodore McCarrick z USA odwiedzili 9 listopada prawosławny Instytut Teologii im. św. Cyryla i Metodego w Mińsku. Towarzyszył im metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz.
O działalności tej placówki opowiedział gościom jej wicerektor do spraw naukowych Instytutu Aleh Iwaszkiewicz, który jednocześnie podziękował im za pomoc, okazywaną jej przez Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan, której przewodniczy kard. W. Kasper.
Następnie hierarchowie katoliccy spotkali się ze słuchaczami Instytutu. Kard. Kasper przedstawił zebranym działalność kierowanego przez siebie urzędu, podkreślając zarazem szczególne znaczenie dialogu ekumenicznego w naszych czasach, zwłaszcza dla udzielenia odpowiedzi na niebezpieczne i złożone wyzwania naszych czasów.
Temat ten podjął w swym wystąpieniu kard. McCarrick, zwracając uwagę, że przewodniczący Rady – jeden z najwybitniejszych teologów współczesnych – kieruje nią już wiele lat i dzięki temu urząd ten ma wiele osiągnięć na swym koncie.
Po wypowiedziach gości katolickich studenci placówki mogli im zadawać różne pytania. Spotkanie pokazało, że obecni i przyszli teologowie prawosławni interesują się sprawami dialogu między wyznaniami i religiami, jak również życiem Kościoła katolickiego. Pytano m.in. o miejsce anglikanów w specjalnie dla nich nowo utworzonych strukturach katolickich, o diakonat dla żonatych mężczyzn i o bieżącą działalność Międzynarodowej Komisji Mieszanej dla Dialogu Katolicko-Prawosławnego.
Kardynał McCarrick mówił też o działalności Międzychrześcijańskiej Komisji ds. Utrzymania Pokoju w Ziemi Świętej. Pytany o życie Kościoła w Stanach Zjednoczonych, kardynał – emerytowany arcybiskup Waszyngtonu – oświadczył, że jego kraj wyróżnia się dobrymi stosunkami między wszystkimi chrześcijanami, zwłaszcza między prawosławnymi a grekokatolikami.
W czasie spotkania wspomniano również o niedawnym postanowieniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, zakazującego wywieszania krzyży w szkołach włoskich. Kard. Kasper zaznaczył, że decyzja ta wywołała powszechne niezadowolenie wśród wiernych. „Europa nie może istnieć bez krzyża, gdyż wyrosła z chrześcijaństwa” – dodał przewodniczący Papieskiej Rady.
Na zakończenie spotkania studenci Instytutu życzyli swym gościom długich lat owocnej życia i podarowali im ikonę swych patronów – świętych Metodego i Cyryla.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.