Znany duszpasterz, publicysta, przyjaciel Karola Wojtyły, zmarł 15 stycznia w Krakowie w wieku 93 lat.
Ks. Maliński urodził się 31 października 1923 r. w Brzostku. W czasie wojny zetknął się na krakowskich Dębnikach z Janem Tyranowskim, krawcem-mistykiem, który gromadził u siebie młodzież zainteresowaną wiarą. Tam poznał Karola Wojtyłę, z którym później studiował w podziemnym seminarium duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1949 r. Przez 11 lat był duszpasterzem w parafii św. Marii Magdaleny w Rabce, zajmując się szczególnie młodzieżą. Po powrocie do Krakowa zajął się m.in. duszpasterstwem akademickim w kościele św. Anny oraz ożywioną działalnością publicystyczną na łamach "Tygodnika Powszechnego" i "Znaku". Dużą popularnością cieszyły się jego lakoniczne "ramki" publikowane na łamach "TP". Rozchwytywane były również jego liczne książki duszpasterskie, m.in. "Jezus i ty", "Aby nie ustać w drodze", "Nasz chleb powszedni", "Po co sakramenty?".
Od II połowy lat 70. był rektorem kościoła wizytek w Krakowie.
Z akt komunistycznej Służby Bezpieczeństwa wynika, że traktowała ona ks. Malińskiego jako swojego tajnego współpracownika ps. "Delta". W 2006 r., po ujawnieniu dokumentów w tej sprawie, współpracę ze swoim wieloletnim publicystą zawiesił "Tygodnik Powszechny". Duchowny konsekwentnie jednak zaprzeczał związkom z bezpieką.
Wczoraj w godzinach popołudniowych w swoim mieszkaniu w Krakowie-Podgórzu zmarł ks. Mieczysław Maliński, kapłan archidiecezji krakowskiej, znany kaznodzieja i pisarz.
Uroczystości pogrzebowe ks. Malińskiego odbędą się we wtorek 24 stycznia - o godz. 11 Msza św. w kościele sióstr wizytek przy ul. Krowoderskiej 16 w Krakowie, a o godz. 13 pogrzeb na Cmentarzu Salwatorskim. Uroczystościom będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.