Znany duszpasterz, publicysta, przyjaciel Karola Wojtyły, zmarł 15 stycznia w Krakowie w wieku 93 lat.
Ks. Maliński urodził się 31 października 1923 r. w Brzostku. W czasie wojny zetknął się na krakowskich Dębnikach z Janem Tyranowskim, krawcem-mistykiem, który gromadził u siebie młodzież zainteresowaną wiarą. Tam poznał Karola Wojtyłę, z którym później studiował w podziemnym seminarium duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1949 r. Przez 11 lat był duszpasterzem w parafii św. Marii Magdaleny w Rabce, zajmując się szczególnie młodzieżą. Po powrocie do Krakowa zajął się m.in. duszpasterstwem akademickim w kościele św. Anny oraz ożywioną działalnością publicystyczną na łamach "Tygodnika Powszechnego" i "Znaku". Dużą popularnością cieszyły się jego lakoniczne "ramki" publikowane na łamach "TP". Rozchwytywane były również jego liczne książki duszpasterskie, m.in. "Jezus i ty", "Aby nie ustać w drodze", "Nasz chleb powszedni", "Po co sakramenty?".
Od II połowy lat 70. był rektorem kościoła wizytek w Krakowie.
Z akt komunistycznej Służby Bezpieczeństwa wynika, że traktowała ona ks. Malińskiego jako swojego tajnego współpracownika ps. "Delta". W 2006 r., po ujawnieniu dokumentów w tej sprawie, współpracę ze swoim wieloletnim publicystą zawiesił "Tygodnik Powszechny". Duchowny konsekwentnie jednak zaprzeczał związkom z bezpieką.
Wczoraj w godzinach popołudniowych w swoim mieszkaniu w Krakowie-Podgórzu zmarł ks. Mieczysław Maliński, kapłan archidiecezji krakowskiej, znany kaznodzieja i pisarz.
Uroczystości pogrzebowe ks. Malińskiego odbędą się we wtorek 24 stycznia - o godz. 11 Msza św. w kościele sióstr wizytek przy ul. Krowoderskiej 16 w Krakowie, a o godz. 13 pogrzeb na Cmentarzu Salwatorskim. Uroczystościom będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.