Rosyjska Cerkiew prawosławna zamierza zerwać dialog ekumeniczny z Kościołem Ewangelickim w Niemczech. To odpowiedź patriarchatu na wybór kobiety – biskupa na stanowisko przewodniczącego Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech.
„Zamierzaliśmy pod koniec listopada czy na początku grudnia obchodzić 50 rocznicę dialogu między naszymi Kościołami, ale 50 rocznica stanie się tez jego końcem” – skomentował przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, arcybiskup Hilarion. Możemy rozwijać dialog, ale rodzi to wiele prostych proceduralnych pytań. Jak na przykład Patriarcha miałby się do niej zwracać? – pytał retorycznie arcybiskup Hilarion.
Przeciwni decyzji ewangelików niemieckich są też luteranie w Rosji. Ich zdaniem to przejaw kryzysu zachodnich społeczeństw.
51-letnia Margot Kaessmann, rozwiedziona matka czworga dzieci nie jest pierwszą kobietą-biskupem pełniącym posługe wśród niemieckich ewangelików, ale pierwszą wybraną na stanowisko przewodniczącego Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.