Pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego prof. Władysław Bartoszewski oraz przewodnicząca Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki prof. Rita Suessmuth zostali uhonorowani w poniedziałek we Wrocławiu nagrodą Księżnej Jadwigi Śląskiej. Nagroda jest przyznawana corocznie za wkład w pojednanie polsko-niemieckie.
"To wyróżnienie jest potwierdzeniem kierunku mojej działalności na rzecz porozumienia polsko-niemieckiego" - powiedział Bartoszewski podczas uroczystości odbierania nagrody w Uniwersytecie Wrocławskim. Przypomniał, że patronkę nagrody - św. Jadwigę - papież Jan Paweł II nazwał orędowniczką wzajemnego pojednania i porozumienia.
Prof. Rita Suessmuth dziękując za przyznanie nagrody zaznaczyła, że jest to wyróżnienie, które dotyczy pokoju i pojednania. "Dziękuję Uniwersytetowi Wrocławskiemu, który od lat łączy nasze dwa narody i miastu Wrocław, które uczestniczy w dialogu polsko-niemieckim" - powiedziała Suessmuth.
Wyraziła radość z faktu, że odbiera tę nagrodę razem z Władysławem Bartoszewskim. "Jest on dla mnie wzorem w kwestii pojednania polsko-niemieckiego. Jak niewielu w relacjach polsko-niemieckich, nie dał się zwieść różnym irytacjom i pomimo nich starał się wciąż poprawiać stosunki między naszymi narodami" - powiedziała profesor.
Nagroda Księżnej Jadwigi Śląskiej przyznawana jest m.in. za wkład w pojednanie polsko-niemieckie. Pomysłodawcami ustanowienia nagrody byli prezydent Wrocławia i rektor wrocławskiej uczelni. Jej laureatami w latach ubiegłych zostali m.in. Tadeusz Różewicz, Helmut Kohl i Tadeusz Mazowiecki.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.