Pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego prof. Władysław Bartoszewski oraz przewodnicząca Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki prof. Rita Suessmuth zostali uhonorowani w poniedziałek we Wrocławiu nagrodą Księżnej Jadwigi Śląskiej. Nagroda jest przyznawana corocznie za wkład w pojednanie polsko-niemieckie.
"To wyróżnienie jest potwierdzeniem kierunku mojej działalności na rzecz porozumienia polsko-niemieckiego" - powiedział Bartoszewski podczas uroczystości odbierania nagrody w Uniwersytecie Wrocławskim. Przypomniał, że patronkę nagrody - św. Jadwigę - papież Jan Paweł II nazwał orędowniczką wzajemnego pojednania i porozumienia.
Prof. Rita Suessmuth dziękując za przyznanie nagrody zaznaczyła, że jest to wyróżnienie, które dotyczy pokoju i pojednania. "Dziękuję Uniwersytetowi Wrocławskiemu, który od lat łączy nasze dwa narody i miastu Wrocław, które uczestniczy w dialogu polsko-niemieckim" - powiedziała Suessmuth.
Wyraziła radość z faktu, że odbiera tę nagrodę razem z Władysławem Bartoszewskim. "Jest on dla mnie wzorem w kwestii pojednania polsko-niemieckiego. Jak niewielu w relacjach polsko-niemieckich, nie dał się zwieść różnym irytacjom i pomimo nich starał się wciąż poprawiać stosunki między naszymi narodami" - powiedziała profesor.
Nagroda Księżnej Jadwigi Śląskiej przyznawana jest m.in. za wkład w pojednanie polsko-niemieckie. Pomysłodawcami ustanowienia nagrody byli prezydent Wrocławia i rektor wrocławskiej uczelni. Jej laureatami w latach ubiegłych zostali m.in. Tadeusz Różewicz, Helmut Kohl i Tadeusz Mazowiecki.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.