Reklama

By zwalczyć głód...

W latach obecnego kryzysu ekonomiczno-finansowego statystyki ukazują dramatyczny wzrost liczby głodujących. Dzieje się tak mimo iż ziemia jest w stanie wykarmić swych mieszkańców i głód wcale nie zwiększa się wskutek przyrostu naturalnego, co potwierdza niszczenie żywności ze względu na zyski.

Reklama

Zwrócił na to uwagę Papież, przemawiając w rzymskiej siedzibie FAO na rozpoczęcie światowego szczytu o bezpieczeństwie żywnościowym. Na wymowę jego obecności na tym wydarzeniu wskazał, witając go, dyrektor generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa. Jacques Diouf stwierdził, że nadaje ona temu spotkaniu wymiar duchowy. Dramat niedożywienia, zabijający rokrocznie miliony ludzi, jest bowiem przede wszystkim kwestią moralną, a tragedia ta nie zawsze ukazywana jest przez media.

Benedykt XVI podkreślił konieczność przezwyciężania egoizmu, który prowadzi nawet do spekulowania żywnością i traktowania jej jak zwykły towar. Zauważył, że kraje ubogie, choć bardziej dziś zintegrowane z gospodarką światową, są bardziej narażone na to, co dzieje się na rynku międzynarodowym i nadal wymagają pomocy z zewnątrz.

„Obecnie utrzymuje się jeszcze nierówny poziom rozwoju wewnątrz narodów i między nimi – mówił na forum FAO Papież. – Powoduje to w wielu regionach globu niepewne warunki, uwypuklając kontrast między ubóstwem a bogactwem. Zachodzi niebezpieczeństwo, że głód uzna się za coś przynależnego do struktury, za stały składnik rzeczywistości społeczno-politycznej krajów słabszych – w pewnym sensie przedmiot rezygnacji, a nawet obojętności. Tak nie jest i nie może być! Aby zwalczyć głód, istotne jest zacząć od określenia na nowo pojęć i zasad dotąd stosowanych w relacjach międzynarodowych. Pozwoli to odpowiedzieć na pytanie: Jak skierować uwagę, a następnie działania państw na potrzeby najbiedniejszych? Odpowiedzi szukać należy nie w profilu operatywnym współpracy, ale w zasadach mających ją inspirować. Jedynie w imię wspólnej przynależności do rodziny ludzkiej można żądać od każdego narodu i kraju, by były solidarne, czyli gotowe podjąć konkretną odpowiedzialność i wyjść naprzeciw potrzebom innych celem rozwijania autentycznego współudziału opartego na miłości”.

Dla zwalczania głodu konieczne jest też zrozumienie potrzeb ludności terenów wiejskich – przypomniał Papież. Nie można ich traktować jako drugorzędne. Równocześnie należy dawać dostęp do rynku międzynarodowego produktom regionów najuboższych i popierać tam inicjatywy gospodarcze. Ojciec Święty podkreślił też potrzebę ochrony środowiska, a zwłaszcza ekologii ludzkiej i obrony praw człowieka, wśród których szczególne miejsce ma prawo do wyżywienia. Wskazał ponadto na znaczenie, jakie dla międzyludzkiej solidarności w dziedzinie rozwoju ma religia.

Po przemówieniu do uczestników szczytu o bezpieczeństwie żywnościowym Papież spotkał się z grupą biorących w nim udział głów państw. Niestety na zorganizowanym przez FAO spotkaniu brakuje najwyższych przywódców wielu krajów, które mogłyby wnieść znaczący wkład w walkę z głodem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
9°C Środa
rano
6°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
2°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama