Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzy we wtorek zażalenie ministra kultury na orzeczenie stołecznego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z listopada 2016 r. wstrzymujące do czasu rozpoznania decyzję MKiDN o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte.
"Zażaleniem ministra sąd zajmie się na posiedzeniu niejawnym" - powiedział w poniedziałek PAP asystent sędziego w wydziale informacji NSA, Szczepan Borowski.
Wydane w połowie listopada ub.r. orzeczenie WSA dotyczyło zażalenia Muzeum II Wojny Światowej na wrześniową decyzję ministerstwa kultury o połączeniu tej placówki z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Zdaniem skarżących, decyzja została podjęta przez resort z naruszeniem prawa i przyniesie duże straty. Postanowienie WSA o wstrzymaniu do czasu rozpoznania decyzji MKiDN o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte zostało wydane "w zakresie zapobieżenia znacznej szkodzie lub trudnym do odwrócenia skutkom". W ocenie sądu, mogłoby do nich dojść, gdyby MKiDN zdecydowało się wykonać rozporządzenie o połączeniu gdańskich placówek. Termin połączenia muzeów minister wyznaczył na 1 lutego 2017 r.
"Jutro Naczelny Sąd Administracyjny bądź utrzyma w mocy wstrzymanie decyzji o łączeniu obu muzeów, bądź je uchyli - i to by oznaczało, że 1 lutego nasze muzeum w takim kształcie, w jakim je stworzyliśmy, przestaje istnieć" - powiedział w poniedziałek dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Paweł Machcewicz podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, poprzedzającej pierwszy pokaz wystawy stałej. Podkreślił, że będzie respektował każde stanowisko NSA.
"Jeżeli muzeum przetrwa i NSA utrzyma postanowienie WSA to zakładam, że jeszcze przynajmniej przez kilka tygodni ja będę dyrektorem muzeum i będziemy kontynuować naszą pracę. Liczymy na to, że będziemy mogli otworzyć muzeum i udostępnić je zwiedzającym" - dodał Machcewicz, wyjaśniając, że będzie to możliwe w marcu. Dyrektor zaznaczył, że problem stanowią jednak obecne finanse placówki. "Minister kultury przyznał nam budżet właściwie na poziomie ubiegłego roku, nieuwzględniający tego, że muzeum się już zbudowało, że budynek powinien być chroniony, sprzątany, że musimy zatrudnić nowe osoby do personelu technicznego. 3 dni temu np. dostaliśmy informację, że ministerstwo obcięło nasz budżet o kolejnych 420 tys. złotych" - mówił Machcewicz. Jak wyjaśnił, budżet muzeum na 2017 r. wynosi ok. 11 mln zł. "Wnioskowaliśmy do ministra kultury o budżet na poziomie 20 mln zł" - dodał. Mówiąc o kosztach funkcjonowania placówki Machcewicz podał przykład, że samo wynajęcie firmy ochroniarskiej będzie kosztowało rocznie muzeum 2,7 mln zł.
W związku z trudną sytuacją finansową placówki wstrzymano m.in. wydawanie książek naukowych i historycznych.
Rozporządzenie o połączeniu dwóch gdańskich placówek muzealnych minister kultury i dziedzictwa narodowego wydał 6 września 2016 r. Resort poinformował, że celem tej zmiany jest "optymalne wykorzystanie potencjału placówek o zbliżonym profilu działalności zlokalizowanych w Gdańsku, przy optymalizacji wydatkowania środków finansowych pochodzących z budżetu państwa". W udzielonym PAP na początku listopada wywiadzie minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że MKiDN chce przywrócić obu muzeom pierwotny cel. "Bo przecież tzw. Muzeum II Wojny Światowej powołane zostało jako Muzeum Westerplatte. Jego celem było opowiadanie Polakom o II wojnie Światowej, a właśnie Westerplatte jest w Gdańsku symbolem tej wojny (...). My, łącząc te dwie instytucje, przywracamy stan pierwotny. Muzeum II Wojny Światowej zbudowane przez naszych poprzedników nikt nie zniszczy, chcemy z tego dorobku skorzystać, łącząc go z Muzeum Westerplatte. Chcemy dopełnić przekaz Muzeum II Wojny Światowej" - mówił Gliński.
Decyzję o budowie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosił we wrześniu 2008 r. rząd Donalda Tuska. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 zostało powołane przez resort kultury w grudniu 2015 r. W połowie kwietnia 2016 r. ministerstwo zapowiedziało połączenie obu muzeów.
Z apelem o powstrzymanie się od połączenia dwóch gdańskich muzeów wystąpiły do ministra kultury m.in. gdańska Rada Miasta, Kolegium Programowe MIIWŚ, Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Muzeów oraz liczni historycy, przedstawiciele środowisk kombatanckich, a także osoby, które przekazały MIIWŚ rodzinne pamiątki.
W najbliższy weekend 28-29 stycznia wystawę stałą Muzeum II Wojny Światowej będą mogli zwiedzać mieszkańcy. Jak poinformował w poniedziałek Machcewicz dwa tysiące dostępnych wejściówek zostało zarezerwowanych na stronie internetowej muzeum w ciągu kilku godzin.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.