O polityce władz PRL wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Wielkopolsce w okresie rządów Edwarda Gierka dyskutowali w środę w Poznaniu uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej, którą zorganizował miejscowy Instytut Pamięci Narodowej.
„Był to bardzo dziwny stan pokoju i wojny zarazem. Pierwszy dotyczył stanu deklaracji, a drugi codzienności. Z jednej strony komuniści podnosili głośno normalizację w stosunkach państwo – Kościół, a z drugiej strony ściśle tajnie prowadzili brutalne, antykościelne akcje” – charakteryzował politykę ówczesnych władz prof. Ryszard Gryz z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Za przejaw walki z Kościołem wymienił powołanie w 1976 roku w strukturach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Specjalnej Grupy „D”, której funkcjonariusze – jak wskazał – „odpowiadali za pobicia osób należących do «aktywu klerykalnego», duchownych i podpalanie kościołów”.
Zdaniem prof. Gryza, ekipie Gierka „generalnie chodziło o to, żeby zahamować dynamikę rozwoju Kościoła”, a „władze były gotowe do pójścia na ustępstwa, które można ocenić jedynie jako gesty, a nie ulgę na rzecz Kościoła”.
Przysłuchujący się części konferencji metropolita poznański, arcybiskup Stanisław Gądecki w krótkim wystąpieniu zaznaczył, iż „okres tego dziesięciolecia był wybitny i w pewnym sensie niepowtarzalny ze względu na wybór Ojca Świętego Jana Pawła II”.
Dyrektor poznańskiego oddziału IPN, dr Rafał Reczek mówił z kolei o działaniach władz w związku z pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II do Polski w 1979 roku – zwłaszcza przed planowanym spotkaniem Ojca Świętego z młodzieżą w Gnieźnie.
„Założenia laickiego modelu wychowania młodego pokolenia, które próbowała realizować władza komunistyczna w Polsce ludowej na końcu lat siedemdziesiątych zderzyło się z działaniami opozycyjnymi młodego pokolenia” – tłumaczył mówca ówczesne obawy władz.
Szef poznańskiego IPN-u zaznaczył, że przed papieską pielgrzymką Służba Bezpieczeństwa „prowadziła działania operacyjne mające na celu wyeliminowanie przez władze kościelne prób zwiększania liczby młodzieży, którzy mieli uczestniczyć w spotkaniu z Ojcem Świętym”.
„Służba Bezpieczeństwa pozyskiwała informacje dotyczące przygotowań do spotkania z Papieżem młodzieży akademickiej, uczniów szkół średnich oraz młodych ludzi działających w grupach uznawanych przez władze za antysocjalistyczne” – wskazał Reczek.
Uczestniczący w konferencji biskup Marek Jędraszewski w swoim wystąpieniu przypomniał mało znany fakt związany z mianowaniem następcy zmarłego w 1977 roku więzionego w latach stalinowskich metropolity poznańskiego, arcybiskupa Antoniego Baraniaka.
Hierarcha mówił, że władze PRL nie chciały dopuścić, by urząd ten objął ówczesny ordynariusz diecezji szczecińsko-kamieńskiej, bp Jerzy Stroba – którego ostatecznie papież Jan Paweł I mianował metropolitą w Poznaniu w dniu 21 września 1978 roku.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.