Naukowcy podsumowywali ponad 12 lat ciężkiej pracy na konferencji, która odbyła się początkiem tego miesiąca w Obserwatorium Watykańskim. Tzw. „VVVX Survey” pozwolił na głębsze przyjrzenie się centrum Drogi Mlecznej.
To wyjątkowo trudny do obserwacji obszar tworzący na nocnym niebie ciemne obszary. Przyczynę tego stanowi obecność gazów i pyłów. Astronomowie dzięki wrażliwemu na światło podczerwone teleskopowi VISTA byli w stanie pokonać tę barierę i zobaczyli odległe galaktyki znajdujące się po drugiej stronie Drogi Mlecznej. Katalog odkrytych galaktyk jest imponujący – zawiera prawie 20 tys. pozycji. Nad jego powstaniem pracował zespół pod kierownictwem doktorów: Laury Baravalle, Fernandy Duplancic i Sol Alonso z argentyńskich uniwersytetów narodowych w Cordobie i San Juan.
Przeczytaj: W galaktyce Drogi Mlecznej mogą być setki milionów planet nadających się do życia
Podczas konferencji w Castel Gandolfo zaprezentowano też badania dr. Alonsa Luna z chilijskiego Uniwersytetu Andrésa Bella nad tematem hiperszybkich gwiazd znalezionych w sercu galaktyki. Uważa się, że te ciała niebieskie poruszające się z prędkością ponad 2 mln km/h zostały wyrzucone przez czarną dziurę znajdującą się w centrum Drogi Mlecznej. Co ciekawe, wspomniani naukowcy mają za sobą udział w szkole letniej organizowanej przez Obserwatorium Watykańskie.
Rosja będzie stanowić długoterminowe zagrożenie dla Europy nawet po zawarciu porozumienia.
Ten plan pokojowy może nie zmniejszyć., ale zwiększyć zagrożenie dla Europy.
Do badania statusu sędziego nie można stosować przepisu z Kpc ws ustalenia stosunku prawnego
Człowiek wykształcony, otwarty, we krwi ma wszystko to, co związane z Krakowem.