Abp Gądecki: Kościół bardziej niż ktokolwiek inny winien brzydzić się nikczemną przemocą, zwłaszcza wobec dziecka

Modlitwa i pokuta za ofiary pedofilii jest naturalną odpowiedzią chrześcijanina na zjawisko grzechu. Kościół bardziej niż ktokolwiek inny winien brzydzić się nikczemną przemocą, zwłaszcza wobec dziecka – pisze abp. Stanisław Gądecki, Przewodniczący Episkopatu Polski, który przypomina, że w odpowiedzi na apel papieża Franciszka polscy biskupi pragną zachęcić do modlitwy w intencji ofiar pedofilii podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej w pierwszy piątek Wielkiego Postu, w dn. 3 marca.

Komunikat abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ws. modlitwy i pokuty w intencji ofiar pedofilii w dn. 3 marca br.

„Zmiłuj się nade mną, Boże, w swojej łaskawości,

w ogromie swego miłosierdzia wymaż moją nieprawość!”

(Ps 51,3).

Kościół przez wieki czyni to wołanie psalmisty swoją modlitwą przebłagalną w obliczu zła popełnionego przez człowieka. Modlitwa i pokuta za ofiary pedofilii jest naturalną odpowiedzią chrześcijanina na zjawisko grzechu. Kościół bardziej niż ktokolwiek inny winien brzydzić się nikczemną przemocą, zwłaszcza wobec dziecka. Wiemy jak wiele zła wyrządzają tego rodzaju grzechy niewinnym ofiarom, a także Kościołowi i całemu stanowi duchownemu.

Gdyby ktoś z księży – nie bacząc na prawo boskie – dopuścił się przestępstwa pedofilii, podejmowane jest wobec niego postępowanie kanoniczne według „Wytycznych KEP dotyczących etapu wstępnego wewnętrznego postępowania kościelnego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu z osobą małoletnią” (21.09.2009). Niemniej prawna, społeczna, czy ekonomiczna strona całego zagadnienia to nie wszystko. Istnieje jeszcze głęboki problem moralny i duchowy.

Trzeba otwarcie mówić o grzechu, pokucie oraz o nieskończonym miłosierdziu Boga. Konieczne jest głębokie rozeznanie duchowe i wspólnotowy rachunek sumienia. Należy pamiętać o cierpieniu osób, które doświadczyły molestowania seksualnego – ze strony duchownych czy świeckich – i wznosić wspólnie modlitwę przebłagania za niegodziwe czyny wobec nich popełnione. Fakt, że zostały one popełnione także przez ludzi Kościoła staje się dla nas wyrzutem sumienia i przynagleniem do podjęcia pokuty i czynów miłosierdzia.

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka polscy biskupi pragną zachęcić do modlitwy w tej intencji podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej w pierwszy piątek Wielkiego Postu (dnia 3 marca).

Razem z papieżem Franciszkiem mówimy: „Dziś serce Kościoła patrzy w oczy Jezusa w tych chłopcach i dziewczynkach i chce płakać. Prosi o łaskę płaczu w obliczu tych nikczemnych nadużyć seksualnych w stosunku do nieletnich. Czynów, które pozostawiły blizny na całe życie. […] Jako członkowie rodziny Bożej wszyscy jesteśmy powołani do tego, by wchodzić w dynamikę miłosierdzia. Pan Jezus, nasz Zbawiciel, jest najwyższym przykładem, niewinnym, który zabrał na krzyż nasze grzechy. Pojednanie jest istotą naszej wspólnej tożsamości naśladowców Chrystusa” (Papież Franciszek, Homilia, 7.07.2014).

Abp Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Poznań, dnia 18.02.2017 roku.

«« | « | 1 | » | »»
 • Wielkomiejski Wikary
  18.02.2017 15:19
  Problem z tą samokrytyką z polecenia papieża Franciszka będzie miał mój proboszcz. On odprawia drogi krzyżowe w naszej parafii, bo mu się nie chce w tym czasie siedzieć w konfesjonale.
 • mee...
  18.02.2017 17:01
  Trzeba miec nerwa, zeby w te ciemnosci wprowadzac wyznawcow kosciola, bo przeciez w kosciele zawsze tak bylo, Clinton przepraszal rodziny ofiar rutyalnych, tak chodzi o ofiary rytualne...z okna papieza na plac sw. Piotra widac pustki coraz wieksze. Ten papiez za niedlugo ustapi, te info mozna znalesc w sieci, kto przyjdzie po nim...szczegolnie, ze czas nagli w zwiasku z pustkami, pustki oznaczaja, ze swiadomosc u ludzi wzrasta.Tylko w Bogu i Jego Synu mozna dostapic zbawienia, a jedna prawda znajduje sie w Bibli. Tysiace wyznan tylez samo kosciolow, tylko na was zeruja, a do tego wciagaja was w straszne grzechy, chcac was umoczyc w jeziorze ognia, w ktorym smierc wieczna.
 • gut
  18.02.2017 17:49
  To odwaga i przyzwoitość, że duchowni katoliccy odpowiadają na apel Ojca Świętego Franciszka, to wielce dobrze. I wielka szkoda, że tak późno... Ale, lepiej późno niż wcale... :-/ Może Pan Bóg się zmiłuję... 《Wiktor Czernomyrdin》 ▶▶▶ 《Chcieliśmy jak najlepiej, a wyszło tak jak zawsze.》
 • AS
  19.02.2017 09:59
  Dla takich to tylko więzienie i tam niech spróbują swoich sił.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  15°C Sobota
  dzień
  17°C Sobota
  wieczór
  15°C Niedziela
  noc
  12°C Niedziela
  rano
  wiecej »