W niedzielę szef MSZ Witold Waszczykowski udaje się z wizytą do Stanów Zjednoczonych; weźmie tam udział w spotkaniu Globalnej Koalicji do Walki z Daesz - poinformował w piątek PAP dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Jakub Wawrzyniak.
Jak zapowiedział, w poniedziałek Waszczykowski w Nowym Jorku będzie prowadzić rozmowy w ramach kampanii na rzecz polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.
Szef polskiej dyplomacji ma przedstawić założenia i priorytety polskiego członkostwa w Radzie m.in. na spotkaniach z "wybranymi ambasadorami państw członkowskich ONZ, głównie z regionu Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN)" oraz z przedstawicielami Organizacji: przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ Peterem Thomsonem i zastępcą sekretarza generalnego ds. politycznych Jeffreyem Feltmanem.
Minister ma też wziąć udział w otwarciu wystawy w nowojorskiej siedzibie głównej ONZ poświęconej rewitalizacji Łodzi; towarzyszyć mu będzie zastępca Sekretarza Generalnego ONZ Amina Mohammed. "Minister przedstawi przy tym kandydaturę miasta na gospodarza wystawy International EXPO 2022, która będzie poświęcona tematyce rewitalizacji obszarów miejskich" - zapowiedział Wawrzyniak.
We wtorek Waszczykowski uda się do Waszyngtonu, gdzie zostanie do środy. Weźmie tam udział w spotkaniu szefów MSZ państw Globalnej Koalicji do Walki z Daesz (arabski akronim IS) w siedzibie Departamentu Stanu USA, a także w spotkaniu tzw. małej grupy - krajów najbardziej zaangażowanych w działania Koalicji. Tematem rozmów będą warunki pokonania Daesz w Syrii i Iraku. Jak zaznaczył Wawrzyniak, "udział w obradach w wąskim gronie jest wyrazem docenienia zaangażowania Polski, również wojskowego, w zwalczanie Daesz".
W skład Globalnej Koalicji wchodzi obecnie 68 państw, w tym Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Turcja, Irak, Egipt i Australia, a także organizacje międzynarodowe: Unia Europejska, Liga Arabska oraz Interpol.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.