Nowa figura Maryi Niepokalanej została już zamontowana na cokole stojącym na jasnogórskim placu przed Szczytem. Jej odsłonięcie nastąpi 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Dziś rozpoczyna się specjalna nowenna przed uroczystym zwierzeniem i oddaniem Matce Bożej.
O. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry podkreślił, że poprzednia kamienna rzeźba Niepokalanej miała już prawie 100 lat i choć przetrwała nawet huk radzieckich salw armatnich, to jednak była bardzo zniszczona. - Poprzednia figura się rozsypywała, wymagała już bardzo szybkiej interwencji, stąd te zmiany zostały niejako wymuszone - powiedział Przeor.
„Stara” rzeźba była wykonana z piaskowca, materiału mało odpornego na czynniki atmosferyczne dla naszego klimatu, kilka razy uderzył w nią piorun. Jak poinformował o. Majewski w związku z wymianą figury i cokołu, na której stoi powstała także koncepcja odnowy całego placu przed jasnogórskim szczytem, miejsca modlitwy tysięcy pielgrzymów. Już wzdłuż błoni powstała nowa granitowa ścieżka, a kolejne, w poprzek placu, zostaną wykonane niebawem. Potem wymieniona zostanie nawierzchnia, która pokryta jest trawą.
Nowa figura Maryi Niepokalanej wykonana jest technikami stosowanymi w czasach Michała Anioła i Giovanniego Berniniego. Dzięki głębokiemu reliefowi uzyskano wrażenie naturalności maryjnych szat. Statua zrobiona jest z marmuru kararyjskiego rekrystalizowanego. Ma 185 cm wysokości i waży ponad 300 kg.
Jej autor, Kamil Drapikowski, młody artysta z Gdańska podkreślił, że wykonanie tego dzieła miało dla niego ogromne znaczenie.
„To jest ołtarz Ojczyzny, Jasna Góra ma szczególne znaczenie dla każdego Polaka i dla mnie też, dlatego w tej figurze są pewne detale, których pewnie nikt nie zobaczy - jak wewnętrzna strona dłoni Maryi czy elementy koronki jej sukni- a które starałem się, ze względu na miejsce wykonać jak najlepiej” - powiedział artysta.
Rzeźba umieszczona jest, jak poprzednio, na cokole, który ma ok. 5 metrów wysokości. Kamil Drapikowski, jest synem Mariusza Drapikowskiego, bursztynnika z Gdańska, który wykonał m.in. suknię bursztynową na Cudowny Obraz Matki Bożej. Rzeźba powstała w firmie Drapikowski Studio. Fundatorem figury są Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe SKOK. Wotum dla Jasnej Góry zostało przekazane przy okazji 27. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy, 20 września. Pomnik poświęcił bp Kazimierz Ryczan, krajowy duszpasterz Ludzi Pracy.
Rzeźba przypomina wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej, ale utrzymana jest w kanonie wizerunku Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia. „Mam nadzieję, że tą Jasnogórską Panią pielgrzymi odczytają w twarzy i w figurze i zyska ich aprobatę” - powiedział Mariusz Drapikowski.
Uroczystości odsłonięcia figury Maryi na placu przed szczytem połączone będą z aktem zawierzenia Matce Bożej i upływać będą w łączności z Ojcem Świętym, który co roku 8 grudnia modli się przed figurą Niepokalanej na placu hiszpańskim w Rzymie.
Poprzedzi je nowenna, która rozpoczyna się na Jasnej Górze dzisiaj. Specjalne kazania głoszone będą podczas Mszy św. celebrowanej w Kaplicy Matki Bożej o godz. 18.30.
„Chcemy by od tego roku uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP związana była z aktem zwierzenia Kościoła i Ojczyzny wypowiadanym przed figurą Maryi na placu jasnogórskim” - powiedział jasnogórski przeor.
Figura Maryi Niepokalanej stoi pośrodku placu przed Szczytem, w miejscu rozebranego w 1917 pomnika cara Aleksandra II. Poprzednia figura Maryi swoje miejsce znajdzie w jasnogórskim muzeum.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.