Nauce i osobie wybitnego przedstawiciela teologii monastycznej XII wieku Wilhelma z Saint-Thierry poświęcił papież swą katechezę podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Przypomniał, że centralnym tematem pism, bliskiego przyjaciela i biografa św. Bernarda z Calirvaux, była natura i moc miłości.
Papież zachęcił wiernych do dokonania decydującego wyboru życiowego, „nadającego sens i wartość wszelkim innym decyzjom: by miłować Boga, i ze względu na Jego miłość miłować bliźniego. "Tylko w ten sposób możemy spotkać prawdziwą radość, zapowiedź radości wiecznej” - zaznaczył. W audiencji na placu św. Piotra wzięło udział około 10 tys. pielgrzymów z całego świata.
Ojciec Święty przypomniał, że zdaniem Wilhelma z Saint-Thierry główną energią poruszającą ludzką duszę jest miłość. Oznacza to, że zadaniem każdego człowieka jest nauczenie się uczciwej, autentycznej i bezinteresownej miłości. „Miłość jest siłą duszy, prowadzącą ją jak gdyby naturalną ciężkością do właściwego jej miejsca i celu” – powiedział papież komentując myśl Wilhelma z Saint-Thierry. Zachęcił zarazem wiernych, by wyrazili Bogu wolę życia miłością.
Benedykt XVI podkreślił, że warunkiem poznania Boga jest miłość, bowiem „w naszym życiu rzeczywiście poznajemy jedynie tych i to, co kochamy”. Dotyczy to zwłaszcza „poznania Boga i Bożych tajemnic, przekraczających nasze zdolności poznawcze”. Papież przypomniał, że mówiąc o miłości Boga Wilhelm z Saint-Thierry przypisywał duże znaczenie wymiarowi uczuciowemu. „Nasze serce uczynione jest z ciała, a kiedy miłujemy Boga, który jest samą miłością, to w owej relacji wyrażamy także nasze najbardziej ludzkie uczucia, tym bardziej, że sam Pan, stawszy się człowiekiem zechciał nas umiłować sercem z ciała” – powiedział papież.
Ojciec Święty zacytował opinię Wilhelma z Saint-Thierry, który uważał, że miłość oświeca inteligencję i pozwala lepiej i głębiej poznać Boga, a w Bogu osoby i poszczególne wydarzenia.
W słowach skierowanych do pielgrzymów włoskich Benedykt XVI odniósł się do przypadającej dziś 25. rocznicy promulgacji adhortacji apostolskiej "Reconciliatio et paenitentia" Jana Pawła II, która zwróciła uwagę na znaczenie Sakramentu Pokuty w życiu Kościoła. Przy tej okazji papież przywołał postaci wybitnych apostołów konfesjonału, "niestrudzonych szafarzy Bożego miłosierdzia", w tym św. Jana Marii Vianneya oraz św. Pio z Pietrelciny. „Niech ich świadectwo wiary i miłości niech będzie dla was drodzy młodzi zachętą do unikania grzechu i projektowania swej przyszłości jako hojnej służby Bogu i bliźniemu” - zaapelował papież.
Zwracając się do pielgrzymów polskich Benedykt XVI powiedział: „W adwentowym czasie w sposób szczególny uświadamiamy sobie, że Syn Boży przyszedł w chwale sądzić żywych i umarłych, a królestwu Jego nie będzie końca. Zanim to jednak nastąpi, przychodzi do nas każdego dnia i uświęca nas swoją łaską. Otwórzmy serca i umysły na dar Jego stałej obecności. Niech Bóg wam błogosławi!
W dzisiejszej audiencji wziął m.in. udział bp Artur Miziński z Lublina.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.