Nagroda dla Agnieszki Holland

Polska reżyserka i scenarzystka filmowa zostanie uhonorowana doroczną nagrodą "Wizjonerów" 27 Waszyngtońskiego Festiwalu Filmów Żydowskich (WJFF).

Nagroda Wizjonerów jest przyznawana przez organizatorów festiwalu "za odkrywcze i wnikliwe przedstawienie różnorodności losów Żydów w sztuce filmowej".

Obok Agnieszki Holland, w tym roku "Doroczną Nagrodę Wizjonerów WJFF" otrzyma znany amerykański filmowiec Barry Levinson, który w 1988 został nagrodzony Oscarem za reżyserię filmu "Rain Man"

Agnieszka Holland zamierza odebrać nagrodę osobiście 27 maja po pokazie, w ramach festiwalu WJFF, zrealizowanego w roku 1985 swojego dramatu wojennego "Gorzkie żniwa".

"Gorzkie żniwa" w reżyserii Agnieszki Holland, były nominowane w 1985 r. do nagrody Oscara, najbardziej prestiżowej nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej, w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny".

W ramach festiwalowych pokazów w kinach Amerykańskiego Instytutu Filmowego (American Film Institute), Narodowej Galerii Sztuki (National Gallery) oraz w kinach studyjnych metropolii waszyngtońskiej, zostanie zaprezentowany niedawno odrestaurowany film polsko-amerykańskiego reżysera Józefa "Josepha" Greena " List do matki". Dramat "List do matki" został zrealizowany w języku jidisz w roku 1938.

Innymi polonikami tegorocznej edycji festiwalu WJFF będzie przypomnienie obrazu "Sanatorium pod klepsydrą", filmu pokazywanego obecnie w Nowym Jorku w ramach retrospektywy twórczości Wojciecha Hasa. Zaprezentowany zostanie też argentyński dramat w reżyserii Alejandro Magnone'a "Subte-Polska" o próbie powrotu Tadeusza, 90-letniego imigranta z Polski, do wspomnień swojej młodości.

W tym roku, w ramach festiwalu WJFF, który w ciągu ostatnich 27 lat na stałe wszedł do kalendarza kulturalnego stolicy nad Potomakiem i ma rzeszę zagorzałych zwolenników, zostanie zaprezentowanych 69 filmów fabularnych i dokumentalnych o tematyce żydowskiej z 25 państw świata.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  25°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »