Reklama

Narzeczeni spotkają się 10 razy

Od 23 września w diecezji radomskiej ruszy program przygotowania do sakramentu małżeństwa zatytułowany "Droga do szczęśliwego małżeństwa".

Reklama

Zdaniem bp. Henryka Tomasika, jest on szansą na poszerzenie katechezy dla dorosłych. - Musimy zwrócić uwagę na coś bardzo ważnego. Dziś wielką potrzebą jest katecheza dorosłych. A to nie jest proste. Ona jest w grupach i stowarzyszeniach gromadzących rodziny, ale dociera do wąskiej grupy. Szansę daje katecheza sakramentalna dla tych, którzy przygotowują dzieci do I Komunii św. czy bierzmowania. No i sakrament małżeństwa jest szansą na katechezę dorosłych narzeczonych - mówi bp Tomasik.

Program obejmie 10 cotygodniowych spotkań, podczas których duszpasterze, osoby zaangażowane w prace poradni rodzinnych, psychologowie, prawnicy, lekarze i doświadczeni małżonkowie przybliżą następujące tematy:

1. Powołanie do małżeństwa;
2. Poznanie siebie w narzeczeństwie;
3. Aspekt prawny zawarcia małżeństwa;
4. Zamysł Boga względem małżeństwa i rodziny;
5. Małżeństwo jako sakrament;
6. Liturgia sakramentu małżeństwa;
7. Rozwój i zagrożenia miłości małżeńskiej;
8. Etyka życia małżeńskiego;
9. Rodzina Kościołem domowym;
10. Zasady funkcjonowania małżeństwa i rodziny.

- Decyzja o zawarciu małżeństwa jest wynikiem dobrego wyboru, zaufania Bogu. Ma swoje konsekwencje na całe życie. Nie można jej podejmować pod wpływem uczuć, które są zmienne, emocji czy sugestii kogoś bliskiego. Dlatego podjęliśmy się zadania odnowy i ujednolicenia procesu bezpośredniego przygotowania do małżeństwa w diecezji. Głównym celem tej formy duszpasterskiej jest ukazanie małżeństwa jako powołania życiowego, danego młodym ludziom przez samego Boga - mówi ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin.

Ks. Adamczyk wyjaśnia, na czym będzie polegał ten program: - Obejmuje on 10 cotygodniowych spotkań formacyjnych w formie katechez. Zakończy go dzień skupienia dla narzeczonych. Do tego programu zostały przygotowane materiały. To są katechezy dla prowadzących. Są to również notatniki warsztatowe dla samych narzeczonych oraz katechizm dla tych, którzy nie będą mogli w tych spotkaniach uczestniczyć.

W sprawie wprowadzenia nowego programu przygotowania do zawarcia sakramentu małżeństwa odbyły się dwa spotkania - duszpasterzy i świeckich. Naradom przewodniczył bp Tomasik. Ordynariusz mówił obecnym o ważnym, wręcz cywilizacyjnym fundamencie: - Ostatnie spotkanie Jana Pawła II w Krakowie w 2002 r. było zostawieniem testamentu. "Świat chce uczynić Pana Boga wielkim nieobecnym" - mówił papież. Wskazywał na potężne procesy laicyzacyjne. Naszym zadaniem, duszpasterzy i wiernych świeckich, jest czynienie Pana Boga wielkim obecnym, także w nowo powstających rodzinach.

Duszpasterzy wesprą świeccy zaangażowani w działalność poradni rodzinnych, ruchów i stowarzyszeń, a także lekarze, prawnicy i psychologowie   ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość Duszpasterzy wesprą świeccy zaangażowani w działalność poradni rodzinnych, ruchów i stowarzyszeń, a także lekarze, prawnicy i psychologowie

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama