Ojciec Święty mianował nowego wikariusza generalnego dla Rzymu, który na co dzień sprawuje w jego imieniu pasterską pieczę nad tą diecezją.
Został nim bp Angelo De Donatis. Od dwóch lat jest jednym z biskupów pomocniczych w Wiecznym Mieście. W 2014 r. głosił dla Papieża i Kurii Rzymskiej wielkopostne rekolekcje.
Bp De Donatis ma 63 lata. Pochodzi z południowej Apulii. Przygotowanie do kapłaństwa rozpoczął najpierw w Taranto. Potem przeniósł się do seminarium rzymskiego. Święcenia kapłańskie przyjął w swej rodzimej diecezji, a po trzech latach został inkardynowany do diecezji rzymskiej. Przez całe swe kapłańskie życie duszpasterstwo łączył z pracą w różnych urzędach kurialnych. Przez 13 lat był też kierownikiem duchownym w rzymskim seminarium. Od 1989 r. jest członkiem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Przed nominacją na biskupa był proboszczem parafii św. Marka pod Kapitolem w centrum Rzymu. Papież poznał go osobiście za pośrednictwem abp. Becciu. W Wielki Czwartek 2013 r. substytut sekretariatu stanu zorganizował w swym mieszkaniu obiad dla rzymskich księży o „szczególnej wrażliwości społecznej”. Kiedy wspomniał o tym nowowybranemu Papieżowi, ten postanowił wziąć udział w tym kapłańskim spotkaniu. Przy stole siedział obok swego przyszłego wikariusza dla Wiecznego Miasta ks. De Donatisa.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.