Niech kobiety będą obecne na różnych płaszczyznach życia, by wnosić swój wkład w jednoczenie rodziny ludzkiej i przezwyciężanie kultury odrzucenia – powiedział Papież w przemówieniu do uczestników Sesji Plenarnej Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Tematem obrad Rady jest „Rola kobiety w wychowaniu do powszechnego braterstwa”. Franciszek poruszył w swym przemówieniu trzy zagadnienia: docenienie roli kobiety, wychowanie do braterstwa i dialog.
Ojciec Święty podkreślił, że dziś bardziej niż kiedykolwiek konieczna jest obecność kobiet w życiu społecznym, gospodarczym, politycznym, krajowym, międzynarodowym i kościelnym. Jest to tym ważniejsze, że świat ich nie szanuje, często bowiem stają się ofiarami nadużyć i przemocy. A przecież tam, gdzie kobiety mają możliwość ukazania swojego geniuszu, świat zmienia się na lepsze.
Mówiąc o wkładzie kobiet w wychowanie do braterstwa, Franciszek wskazał na ich szczególny dar w postaci otwarcia na drugiego i wzajemnego szacunku.
„W ten sposób kobiety, głęboko włączone w tajemnicę życia, mogą zrobić wiele dla promowania ducha braterstwa, w staraniach o ochronę życia i z przekonaniem, że miłość jest jedyną siłą, która może przemienić świat na lepsze. Kobiety często pozostają same w towarzyszeniu innym, szczególnie tym, którzy są najsłabsi w rodzinie i w społeczeństwie, ofiarom konfliktów i tym, którzy muszą zmierzyć się z wyzwaniami dnia codziennego” – mówił Franciszek.
Papież zauważył, że dla budowania powszechnego braterstwa konieczny jest dialog, który umacnia więzi przyjaźni i szacunku. Wyjątkowa rola kobiet jest tu szczególnie widoczna na płaszczyźnie tzw. „dialogu życia” w środowisku międzyreligijnym. W ten sposób wnosi ona wkład w lepsze rozumienie wyzwań cechujących środowiska wielokulturowe.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.