Jeden z tych krajów pogrążony jest w kryzysie politycznym, drugi to największy na świecie producenty kokainy.
„Poważne i szczere negocjacje pomiędzy stronami, oparte na bardzo jasnych wytycznych, zaczynając od rozpisania przewidzianych przez konstytucję wyborów, mogłyby rozwiązać trudną sytuację w Wenezueli”. Taką opinię Stolicy Apostolskiej przedstawiono w liście, który w imieniu Ojca Świętego przesłał Sekretarz Stanu do byłych prezydentów niektórych krajów Ameryki Łacińskiej. Wcześniej pisali oni do Papieża zaniepokojeni sytuacją w Wenezueli oraz szkodami, jakie może ona spowodować w państwach regionu. Politycy ci, z Kostaryki, Urugwaju, Panamy, Kolumbii i Boliwii, w 2016 r. uczestniczyli jako obserwatorzy w wyborach parlamentarnych w Wenezueli, które wygrała opozycja względem urzędującego prezydenta Nicolasa Maduro.
W liście kard. Pietro Parolin zapewnia, iż Franciszek nieustannie ma na uwadze cierpienia mieszkańców pogrążonego w kryzysie politycznym kraju. W tekście zaznaczono także, że Ojciec Święty jest gotów przyjąć na audiencji grupę zaniepokojonych byłych prezydentów państw regionu.
*
„Oczekiwanie na przyjazd Ojca Świętego w Kolumbii jest bardzo duże, codziennie mówi się o podróży, do jakiej dojdzie we wrześniu” wskazał wiceprzewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Prof. Guzman Carriquiry podkreślił, że w kraju tym po 60 latach walk pomiędzy rządem a rebeliantami FARC, „powstała kultura przemocy trudna do wykorzenienia”, dlatego szczególnie ważne pozostaje zaangażowanie Franciszka w prowadzenie dialogu. Jeden z punktów wizyty Ojca Świętego stanowić ma właśnie „spotkanie pojednania”, w którym będą uczestniczyć ofiary konfliktu oraz członkowie bojówek.
Zdaniem prof. Carriquiry’ego Papież podczas pobytu w Kolumbii, największego na świecie producenta kokainy, odniesie się również do kwestii handlu narkotykami. Problem ten dotyka całej Ameryki Łacińskiej, powodując rosnącą korupcję, kulturę przemocy i jest powiązany z kryzysem politycznym i gospodarczym w regionie. Kolejny punkt pielgrzymki Franciszka ma stanowić spotkanie z biskupami ze wszystkich krajów owej części świata, w czasie którego najprawdopodobnej Ojciec Święty poruszy najbardziej palące kwestie tamtego obszaru geograficznego.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.