Watykan: Angela Merkel spotka się z Franciszkiem

W sobotę 17 czerwca kanclerz Niemiec Angela Merkel już po raz czwarty spotka się Franciszkiem. Na krótko przed rozpoczynającym się na początku lipca w Hamburgu spotkaniem na szczycie grupy G20 szefowa rządu niemieckiego przyjedzie 16 czerwca do Rzymu, a nazajutrz dnia przyjmie ją na audiencji papież.

Program tej rzymskiej wizyty przewiduje też jej rozmowy polityczne z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem i spotkanie z akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej ambasadorami państw G20.

Będzie to już czwarta audiencja dla kanclerz Merkel u obecnego papieża. Poprzednie odbyło się 6 maja 2016 z okazji wręczenia mu Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego. Wcześniej doszło do dwóch krótkich wizyt: w dwa miesiące po uroczystym rozpoczęciu pontyfikatu Franciszka 18 maja 2013 oraz 21 lutego 2015 – w ramach jubileuszowego szczytu Unii Europejskiej w Rzymie.

Informując o jutrzejszym wydarzeniu niemiecka agencja katolicka KNA zwróciła uwagę, że jej rodak, Benedykt XVI przyjął A. Merkel tylko raz – 28 sierpnia 2006 roku w Castel Gandolfo; ponadto dwukrotnie spotkała się z nim przy okazji jego wizyt w ojczyźnie (18-21 sierpnia 2005 i 9-14 września 2006). KNA podkreśliła też podobieństwo stanowisk Franciszka i kanclerz w takich sprawach jak ochrona klimatu i polityka wobec uchodźców. Obserwatorzy polityczni w Berlinie przewidują, że papież może przekazać Merkel przesłanie na szczyt G20, by w ten sposób wzmocnić jej osłabioną pozycję po niedawnym wycofaniu się USA z paryskiego układu klimatycznego.

Według agencji na „dobrą chemię” w stosunkach między szefową rządu niemieckiego a Ojcem Świętym składa się nie tylko fakt, że niegdyś oboje pracowali w laboratoriach, ale też to, że może on uważać Merkel za sojusznika w sprawach polityki światowej. Pani kanclerz ze swej strony chętnie podkreśla, że chrześcijaństwo jest filarem humanitarnego nastawienia naszego kontynentu i w tym kontekście z zadowoleniem przyjmuje „wyraźne przesłania” Ojca Świętego apelującego o „budowanie nowego”. Po pierwszej audiencji u Franciszka w 2013 Merkel – protestantka – oświadczyła, że Kościół katolicki odgrywa „centralną rolę” w więzi społecznej.

Pamiętając o tym, że w latach osiemdziesiątych XX wieku obecny papież przebywał przez pewien czas we Frankfurcie nad Menem, pracując nad swoim doktoratem i zna niemiecki, A. Merkel podczas pierwszej audiencji podarowała mu antykwaryczne wydanie dzieł Fryderyka Hölderlina i album 107 płyt z nagraniami muzyki Wilhelma Furtwänglera. W trakcie drugiego spotkania wręczyła mu edycję dzieł Jana Sebastiana Bacha. Zaprosiła też Franciszka do odwiedzenia jej kraju, ale – jak dotychczas – kalendarz podróży papieskich nie przewiduje takiej wizyty.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  14°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  15°C Niedziela
  dzień
  17°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »