Co najmniej 148 osób zginęło w niedzielę na wschodzie Pakistanu, gdy zapaliła się ciężarówka transportująca paliwo, która wcześniej uległa wypadkowi. Wśród zabitych są osoby, które przyszły na miejsce wypadku i próbowały zbierać wyciekające z cysterny paliwo.
Do tragedii doszło w pobliżu miasta Bahawalpur, w prowincji Pendżab. Obrażenia odniosło ok. stu osób; wiele z nich ma ciężkie poparzenia.
Według szefa lokalnych służb ratunkowych bilans ofiar najpewniej wzrośnie.
Cysterna jechała z południowego portu w Karaczi do Lahaur, stolicy Pendżabu, gdy kierowca stracił panowanie nad pojazdem, co doprowadziło do przewrócenia się ciężarówki.
Na miejscu zjawili się mieszkańcy okolicznych wsi z pojemnikami na paliwo, które wyciekało z cysterny. Policja próbowała interweniować i zabezpieczyć miejsce wypadku, ale nie była w stanie poradzić sobie z napierającym tłumem. Wtedy cysterna zapaliła się.
Pakistańska telewizja Geo, powołując się na świadków, podaje, że pożar mogły wzniecić osoby, które paliły papierosy obok cysterny.
Media publikują zdjęcia z miejsca wypadku, na których widać zwęglone ciała i pojazdy. Spaliło się co najmniej sześć samochodów i 12 motocykli.
Pakistańska armia wysłała na miejsce śmigłowce, by ewakuować rannych.
Przedstawiciel władz Bahawalpur twierdzi, że informację o wyciekającym paliwie mieszkańcom przekazano przez głośniki z lokalnego meczetu.
Do tragedii doszło w przeddzień kończącego ramadan święta Id al-Fitr. Podczas gdy w Arabii Saudyjskiej i większości innych muzułmańskich krajów przypada ono w niedzielę, w Pakistanie będzie obchodzone w poniedziałek.
W Pakistanie często dochodzi do wypadków drogowych z powodu złego stanu dróg i pojazdów oraz lekkomyślności kierowców.
W 2015 roku co najmniej 62 osoby zginęły na południu kraju, gdy autobus, którym podróżowały, zderzył się z cysterną, co spowodowało potężny pożar.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...