Reklama

Kościół na świecie 2009

Publikujemy opracowany przez KAI wykaz najważniejszych wydarzeń 2009 roku w Kościele w na świecie

Reklama

WRZESIEŃ

Włochy. Benedykt XVI odwiedził 6 września Viterbo i Bagnoregio, gdzie złożył hołd św. Bonawenturze. Zmieniają się po sobie epoki historyczne, zmienia się kontekst społeczny, ale nie ulega zmianie i nie wychodzi z mody powołanie chrześcijan do życia Ewangelią w solidarności z rodziną ludzką, idąc z duchem czasu – mówił Benedykt XVI podczas Mszy św. z udziałem świeckich, młodzieży i rodzin w Viterbo. Papież odwiedził także salę, w której w latach 1268-71 odbyło się najdłuższe w historii Kościoła konklawe oraz sanktuarium Matki Bożej na Dębie koło tego miasta. Spotkał się tam z zakonnikami z dwunastu okolicznych klasztorów klauzurowych. W konkatedrze św. Mikołaja w Bagnoregio, w której znajdują się relikwie (tzw. Święte Ramię) św. Bonawentury, papież spotkał się z przełożonymi rodzin franciszkańskich i miejscowymi proboszczami.


Republika Czeska. Benedykt XVI w dniach 26-28 września odwiedził Pragę, Brno i Stary Bolesławiec. Nadzieja jaką niesie chrześcijaństwo zlaicyzowanej Europie oraz wezwanie chrześcijan do składania większego świadectwa we współczesnym świecie - to główne przesłanie Benedykta XVI podczas jego trzynastej pielgrzymki zagranicznej. Wizyta w Czechach poprzedziła 20 rocznicę “aksamitnej rewolucji” i upadku dyktatury komunistycznej w Europie Środkowej i Wschodniej. Papież starał się ukazać piękno chrześcijaństwa i jego zdolność do odpowiedzi na najpoważniejsze egzystencjalne problemy zagubionego w materialistycznym świecie człowieka. Umocnił i dodał energii wspólnocie katolików, którzy w czeskim społeczeństwie stanowią 30 procentową mniejszość. Apelował o dialog z innymi wyznaniami oraz ludźmi poszukującymi - w trosce o duchowe oblicze kontynentu. Przybywając niemal w dwadzieścia lat od upadku dyktatury komunistycznej w Europie Środkowej i Wschodniej Benedykt XVI podjął problem autentycznej wolności oraz wierności prawdzie. Przypomniał, że zakłada ona poszukiwanie prawdy, która jest normą przewodnią wolności. Spotykając się z przedstawicielami innych Kościołów wezwał, by wszyscy chrześcijanie łączyli się z innymi mieszkańcami kontynentu „w przypominaniu Europie o jej korzeniach”. Spotykając się z młodzieżą w Starym Bolesławcu wskazał, że przecież w każdym młodym człowieku tkwi dążenie do szczęścia, pojawiają się głębokie pytania egzystencjalne i wiele chłopców i dziewcząt, pragnie nadać pełny sens swemu życiu.Benedykt XVI wiele uwagi poświęcił sytuacji czeskiej rodziny. Spotykając się z ich przedstawicielami zaapelował o modlitwę, by zachowały jedność i zgodę, za rodziny przeżywające kryzysy, rozdzielone czy rozbite konfliktem bądź niewiernością. Wizyta Spotkanie papieża z prezydentem Vaclavem Klausem oraz rozmowy kard. Tarcisio Bertone z premierem Janem Fischerem rozbudziły nadzieje na rozwiązanie istniejących jeszcze trudności w relacjach Kościół-państwo w Czechach.


PAŹDZIERNIK

Francja. Pod hasłem „Kościół i państwo w 20 lat po upadku Muru Berlińskiego” odbyło się w Paryżu w dniach 1-4 października doroczne zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Zgodnie ze statutem, w obradach wzięli udział przewodniczący krajowych episkopatów i biskupi, kierujący komisjami w łonie Rady. W przesłaniu do uczestników spotkania Benedykt XVI podkreślił, że „trzeba wyraźnie odróżniać między Kościołem a państwem, ale nie można oddzielać Kościoła od społecznego i kulturalnego życia kraju”. Na zakończenie uczestnicy obrad ogłosili Orędzie „Europo, miej nadzieję. 20 lat po upadku Muru Berlińskiego – odnaleźć na nowo zapał, głosić nadzieję”. Podsumowano w nim blaski i cienie tych 20 lat, zwracając uwagę m.in. na wkład do odzyskanej wolności tych wszystkich ludzi w Europy Środkowej i Wschodniej, których nie złamał brak wolności. Na pierwszym miejscu wymieniono w tym kontekście polską Solidarność, a także Jana Pawła II „i jego przenikliwą wizję Europy, opartej na fundamentach wiary, dobra wspólnego i pokoju”.

Hiszpania. Wielka manifestacja obrońców życia i rodziny przeszła 17 października wieczorem ulicami Madrytu. Choć oficjalnie Kościół katolicki nie włączał się w organizację manifestacji, to wielu biskupów publicznie ją poparło. Według władz wzięło w niej udział 1,2 mln ludzi, zaś według organizatorów – 2 mln. Protestowali oni przeciwko projektowi ustawy aborcyjnej w Hiszpanii, zaproponowanej przez socjalistyczny rząd José Luisa Rodrígueza Zapatero. Przewiduje ona m.in. możliwość aborcji na życzenie do 14. tygodnia ciąży i rezygnację ze zgody rodziców na aborcję dokonywaną u nieletnich dziewcząt. Demonstranci, reprezentujący 42 organizacje na czele z Hiszpańskim Forum Rodziny, nieśli transparenty z hasłem „Dla życia, kobiety, macierzyństwa. Każde życie się liczy” czy „Kobiety przeciw aborcji”. Poparcie dla manifestantów wyraziły 154 organizacje hiszpańskie i 234 zagraniczne z 45 krajów, w tym 38 z USA i 22 z Francji, które również przysłały swe delegacje.

Cypr: W Pafos na Cyprze od 17 do 23 października odbyło się spotkanie Międzynarodowej Komisji Mieszanej dla Dialogu Teologicznego między Kościołem Prawosławnym i Kościołem Rzymskokatolickim. Tygodniowymi obradami kierowali wspólnie przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper oraz prawosławny metropolita Ioannis Zizioulas. W sumie uczestniczyło w nich 20 delegatów katolickich oraz przedstawiciele wszystkich Kościołów prawosławnych, z wyjątkiem patriarchatu bułgarskiego. Oficjalni przedstawiciele katolicyzmu i prawosławia debatowali nad przyszłością papieskiej posługi. Obie delegacje przeanalizowały i poprawiły szkic dokumentu o roli Biskupa Rzymu we wspólnocie Kościoła w pierwszym tysiącleciu. Postanowiono, że komitet ten nadal będzie pracował nad tekstem, a kolejne, 12. spotkanie komisji odbędzie się w dniach 20-27 września przyszłego roku w Wiedniu.

LISTOPAD

Francja: Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł 3 listopada, że wieszanie krzyży w klasach włoskich szkół to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów". Orzeczenie Trybunału wywołało ostre protesty nie tylko włoskich polityków i biskupów, ale przedstawicieli Kościołów w Europie i chrześcijańskich organizacji. Oburzenia z wyroku Trybunału nie kryła włoska minister oświaty Mariastella Gelmini, której zdaniem „obecność krzyża w klasie nie oznacza przynależności do katolicyzmu, jest on bowiem symbolem naszej tradycji” a wiceprzewodniczący włoskiej Izby Deputowanych i były minister spraw europejskich Rocco Buttiglione. Nazwał je „aberracją”, zasługującą na odrzucenie. „Kiedy uświadamiam sobie, że mowa jest tu o symbolu, o krzyżu, wyobrażeniu, które jest emblematem powszechnego człowieczeństwa, obok rozczarowania serce moje napełniają uczucia smutku i bólu” – powiedział kard. Giovanni Battista Re, prefekt Kongregacji ds. Biskupów. Sprawę do trybunału skierowała Włoszka fińskiego pochodzenia Soile Lautsi Albertin, która w 2002 r. wystąpiła do kierownictwa szkoły uczęszczanej przez jej dwoje dzieci o usunięcie z klasy krzyża w imię świeckiego charakteru państwa. Trybunał w Strasburgu skazał rząd włoski na zapłacenie kobiecie 5 tys. euro odszkodowania za „szkody moralne”. Było to pierwsze orzeczenie w sprawie obecności symboli religijnych w szkołach.

Włochy: Postać i dokonania Pawła VI przypomniał 8 listopada Benedykt XVI podczas swej jednodniowej podróży do północnowłoskiej Brescii, związanej z dzieciństwem i wczesną młodością Giovanniego Battisty Montiniego. Podczas Mszy św., którą odprawił przed południem na Placu Pawła VI, papież modlił się o to, „aby Kościół był świetlanym znakiem nadziei dla ludzkości trzeciego tysiąclecia”.

Niemcy. Niemieccy i polscy biskupi wspólnie modlili się 8 listopada w berlińskiej katedrze św. Jadwigi w 20. w Berlinie rocznicę zburzenia muru berlińskiego i zjednoczenia Niemiec. Arcybiskup Berlina, kard. Georg Sterzinsky podkreślił wielki wkład papieża Jana Pawła II w pokojową rewolucję, jaka się dokonała w 1989 roku. „Słowa `otwórzcie drzwi Chrystusowi` wypowiedziane przez papieża w dniu rozpoczęcia pontyfikatu w 1978 roku , okazały się tak obfite w skutki, że nikt się tego nie spodziewał” - stwierdził arcybiskup Berlina. W uroczystej Mszy św. uczestniczyli również nuncjusz apostolski w Niemczech, abp Jean-Claude Perisset oraz biskup-senior zielonogórsko-gorzowski Adam Dyczkowski.

GRUDZIEŃ

Belgia. 1 grudnia wszedł w życie w krajach Unii Europejskiej Traktat Lizboński. Z punktu widzenia COMECE ważne jest to jaką treścią zostaną wypełnione zapisy dokumentu, przede wszystkim tego, co odnosi się do etyki – skomentował ks. Piotr Mazurkiewicz. Sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE podkreślił, że równie ważne jest to, jakie osoby będą nadawały ton polityce europejskiej, ludzie zasiadający w Komisji Europejskiej czy Parlamencie Europejskim. Przypomniał, że o artykule 17. Traktatu Lizbońskiego. „W nim to Kościoły po raz pierwszy zostały wymienione. Ważne jest to, co z tego paragrafu wynika. Istotne jest, że UE nie będzie dążyć do harmonizacji relacji państwo Kościół w państwach członkowskich – powiedział sekretarz COMECE.


Irak. Co najmniej 40 osób odniosło rany w dwóch zamachach na kościoły chrześcijańskie do jakich doszło 15 grudnia w Mosulu, na północy Iraku. Jedna z bomb wybuchła w pobliżu katolickiego kościoła obrządku syryjskiego pw. Zwiastowania Pańskiego, w północnej części miasta. Natomiast w centrum miasta doszło do eksplozji samochodu-pułapki przed kościołem syryjsko-ortodoksyjnym oraz szkołą chrześcijańską w centrum miasta. Wśród co najmniej 40 ofiar byli także uczniowie. Wcześniej, 12 grudnia w mieście tym zastrzelono dwóch chrześcijan. Zdaniem chaldejskiego arcybiskupa Kirkuku, Louisa Sako zamachy i zabójstwa chrześcijan są częścią „czystek etnicznych”, prowadzonych przez fundamentalistów islamskich w stosunku do chrześcijan irackich.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
0°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama