Bądźmy nauczycielami, nie tylko specjalistami przedmiotowymi – ta zachęta towarzyszyła uczestnikom 80. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców połączonej z Ogólnopolskim Sympozjum na Jasnej Górze w dniach 1-2 lipca.
W pielgrzymce z udziałem minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej uczestniczyło ok. 7 tys. osób.
„Przybywam tu przede wszystkim z modlitwą, pokornym podziękowaniem i prośbą o wsparcie w trudnym dziele. Za nami ciężki rok i to dzięki nauczycielom ten rok zakończył się szczęśliwie, oni są już gotowi do zmian. Jestem tu też z modlitwą właśnie w ich intencji, dlatego, że nasze dzieci są w ich rękach, i to jacy oni będą, tacy będą nasi uczniowie. Pokora, modlitwa, podziękowanie” – mówiła minister Anna Zalewska.
Na nowy rok szkolny minister Zalewska życzyła nauczycielom m.in. siły, troski o ucznia i umiejętności współpracy z rodzicami.
Prof. dr hab. Krystyna Chałas z KUL w wygłoszonej konferencji apelowała, by integralne wychowanie młodego człowieka stawało się celem pracy. – Bądźmy nauczycielami, którzy odważnie głoszą prawdę o wielkiej wartości człowieka. Bądźmy nauczycielami, nie tylko specjalistami przedmiotowymi, ale wychowawcami, którzy w sposób nowatorski budować będą proces wychowania intelektualnego. Nie dajmy zagłuszyć w sobie poczucia dobra – zachęcała kierownik Katedry Dydaktyki i Edukacji Szkolnej KUL.
Spotkanie odbywało się pod hasłem „Wdzięczność i misja”. W pielgrzymce uczestniczył bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. duszpasterstwa nauczycieli.
Jubileusz 25-lecia obchodziło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Nauczycielskie „Warsztaty w Drodze”. To niekonwencjonalna forma duchowego i zawodowego doskonalenia nauczycieli. Ruch zrodził na Ziemi Lubuskiej z inicjatywy pedagogów z tamtejszego Duszpasterstwa Nauczycieli.
„Warsztaty w Drodze” to przede wszystkim doskonalenie zawodowe w formie pieszej pielgrzymki nauczycieli na Jasną Górę zatwierdzone przez MEN. Pierwszy przewodnik ks. Eugeniusz Jankiewicz nazywał te pielgrzymkę „ogólnopolską radą pedagogiczną”.
Pielgrzymka wyrusza z Zielonej Góry do Częstochowy w sierpniu.
Była to 80- ta jubileuszowa pielgrzymka nauczycieli połączona z ogólnopolskim sympozjum, podczas którego prof. dr hab. Krystyna Chałas z KUL mówiła o wychowanie ku wartościom jako misji nauczyciela. Dr inż. Antoni Zięba z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka poruszył temat misji nauczycieli i wychowawców w budowaniu cywilizacji życia, a o wychowaniu jako sprawie serca prelekcję wygłosił ks. prof. dr hab. Zbigniew Formella z papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie.
Ks. Formella zwrócił uwagę, że to „jakość osoby nauczyciela jest elementem wiodącym, najważniejszym we wszystkich reformach i zmianach, które następują, ponieważ dotyczy ona bezpośredniego wpływu na wychowanka. Nie można wychowywać nie będąc człowiekiem przez duże ‘C’.
Pielgrzymki polskich nauczycieli na Jasną Górę trwają nieprzerwanie od 1937 r. Już w latach trzydziestych środowiska katolickich pedagogów drążyła myśl zorganizowania Ogólnopolskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Rodziła się ona zarówno w grupach sodalicyjnych, jak i w Stowarzyszeniu Chrześcijańsko-Narodowym Nauczycieli. Zdawano sobie sprawę z małego zaangażowania religijnego polskiej inteligencji nastawionej antyklerykalnie i ulegającej prądom laicyzacji. W szkolnictwie prowadziło to również do antagonizmów, a nawet szykanowania nauczycieli bardziej aktywnych na polu religijnym.
Nie bez znaczenia była w tym względzie rywalizacja organizacji nauczycielskich. Te zaś antagonizmy próbowały wygrywać władze państwowe w ramach przeprowadzanych reform szkolnictwa. W tej sytuacji nauczyciele katoliccy przyjmowali często bierną postawę. Ze strony prasy liberalnej nie brakło propagandy przeciwko pielgrzymce. Stąd też nawet utworzony w 1937 r. Komitet Główny Pielgrzymki nie był pewien przedsięwzięcia i planowano odłożenie jej do następnego roku.
Rozstrzygającą rolę odegrała tutaj Akcja Katolicka, która jako temat główny swojej pracy w 1937 r. podjęła sprawę wychowania katolickiego i szkoły. W ten sposób społeczeństwo polskie zostało zainteresowane tą problematyką, co uznano za sprzyjającą okoliczność dla zorganizowania Ogólnopolskiej Pielgrzymki Nauczycieli. Ta oddolna inicjatywa musiała zyskać aprobatę Episkopatu Polski i ostatecznie 23-24 czerwca 1937 r. odbyła się I Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli na Jasną Górę.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.