Sześć miejscowości uzyskuje z nowym rokiem prawa miejskie, powstanie jedna nowa gmina, a kilkanaście kolejnych dotkną zmiany granic - zapowiada "Rzeczpospolita".
Prócz tego nastąpi 365 zmian w nazewnictwie miejscowości, ale mających raczej lokalne znaczenie, tym bardziej że duża ich część to likwidacja nazw praktycznie nieużywanych. W ten sposób np. Czarcia Góra z gminy Kruklanki w pow. giżyckim zmieni się na Diablą Górę, a z okolic Włocławka zniknie nazwa Nowy Jork.
Duże i pozytywne emocje budzi co roku przyznanie praw miejskich. W tym roku status ten uzyskują: Łaszczów na Zamojszczyźnie, Radłów w Małopolsce, Szepietowo na pograniczu Mazowsza i Podlasia, Kołaczyce i Przecław na Podkarpaciu oraz Tychowo w Zachodniopomorskiem. W ten sposób 1 stycznia liczba miast wzrośnie do 903.
Rząd powołał też jedną nową gminę - Jaśliska w powiecie krośnieńskim, wykrojoną z gminy Dukla, a w ostatni wtorek rząd wydał dodatkowe rozporządzenie, że do czasu wyboru jej nowych organów zastąpią je organy gminy Dukla. Będą powiększone m.in.: Rzeszów - o ok. 30 km kw., Reda - o 5 km kw. (z gminy Puck), i Przemyśl - o wieś Kruhel Wielki, informuje "Rz".
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.