Kościół na świecie - minął rok

Publikujemy wykaz najważniejszych wydarzeń 2009 roku w Kościele w na świecie

CZERWIEC

Włochy. Benedykt XVI odwiedził 21 czerwca sanktuarium św. Pio z Pietrelciny w San Giovanni Rotondo. Na program wizyty papieża w miejscu związanym z działalnością, a następnie kultem włoskiego zakonnika, do którego co roku przybywa kilka milionów pielgrzymów z całego świata złożyły się: modlitwa przed sarkofagiem ze szczątkami św. Ojca Pio, Msza św. z udziałem ponad 50 tys. wiernych, spotkanie z chorymi, personelem i dyrekcją szpitala Dom Ulgi w Cierpieniu oraz z miejscowym duchowieństwem i młodzieżą. Podczas Mszy św. Benedykt XVI przestrzegł współbraci i synów duchowych świętego, duchownych i świeckich, przed „niebezpieczeństwem aktywizmu i sekularyzacji”. W przemówieniu do duchowieństwa i młodzieży Benedykt XVI podkreślił, że w San Giovanni Rotondo, wszystko mówi o świętości pokornego zakonnika i Ojciec Pio przypomina nam o godności i odpowiedzialności posługi kapłańskiej”. „Ile osób zmieniło życie dzięki jego cierpliwej posłudze kapłańskiej; ile długich godzin spędzał on w konfesjonale!” – mówił papież.

LIPIEC

Wietnam. Prześladowania wiernych w położonym nad Morzem Południowochińskim Dong Hoi spowodowały fale protestów katolików w całym kraju. Czuwania modlitewne w intencji wolności religijnej odbyły się 27 lipca w Mieście Ho Chi Minha, Hanoi, a także innych miastach Wietnamu. Kuria diecezjalna w Vinh, potępiła ataki nieumundurowanych policjantów i bojówek na dwóch księży: Paula Nguyena Dinh Phu i Petera Nguyena The Binh. Obydwaj znaleźli się w stanie krytycznym w szpitalu w Dong Hoi. 28 lipca doszło do kolejnych aresztowań wśród członków miejscowej parafii Tam Toa, która jest jedyną w liczącym ok. 103 tys. mieszkańców Dong Hoi. Świątynię zbombardowali w 1968 r. Amerykanie. Mimo starań Kościoła na początku br. wietnamskie władze wydały zakaz jej odbudowy i zabroniły sprawowania Mszy św. w pobliżu ruin.

SIERPIEŃ

Francja. W Ars koło Lyonu odbyły 3-4 sierpnia uroczystości związane ze 150. rocznicą śmierci św. Jana Marii Vianneya. Przewodniczył im prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Cláudio Hummes. - Skuteczność posługi kapłańskiej zależy przede wszystkim od doskonałości duchowej księży – stwierdził brazylijski purpurat czasie Mszy św. odprawionej w dniu liturgicznego święta patrona proboszczów świata. Wskazał, iż św. Jana Maria Vianney jest dla kapłanów wzorem wiary, nieustannej modlitwy, głębokiej i solidnej duchowości, przykładem pokuty, pokory i ubóstwa. Eucharystię pod przewodnictwem legata papieskiego w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Ars koncelebrowało 20 biskupów i 400 księży, przybyłych głównie z Francji, lecz także z Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Belgii i Polski. W związku ze 150. rocznicą śmierci św. Jana Marii Vianneya Benedykt XVI ogłosił Rok Kapłański.

Filipiny. W Maili w dniach 11-16 sierpnia z udziałem papieskiego delegata, kard. Francisa Arinze obradowała Federacja Konferencji Biskupów Azji. Do stolicy Filipin przybyło 120 hierarchów reprezentujących 22 kraje tego kontynentu. Temat spotkania brzmiał: „Żyć Eucharystią w Azji”. Obecni byli m.in. delegaci biskupów Indii, Kazachstanu oraz hierarchowie z krajów, w których nie ma konferencji episkopatu – Uzbekistanu, Mongolii, Timoru Wschodniego, Hongkongu, Makau i Nepalu. Nie przybyli natomiast przedstawiciele Kościoła z części kontynentalnej Chińskiej Republiki Ludowej. Podczas sesji dyskusyjnych przedstawiciele poszczególnych episkopatów przedstawiali sytuację Kościoła w swych krajach oraz znaczenie Eucharystii, jako „źródła i szczytu” życia Kościoła. Wskazywano na konieczność inkulturacji Eucharystii i wprowadzenia do niej symboliki azjatyckiej. Biskupi z Indonezji, Laosu, Kambodży i Birmy mówili m.in. o trudnościach w zaspokojeniu głodu Eucharystii z powodu braku kapłanów i katechistów.

Białoruś. Około 10 tys. wiernych wzięło 22 sierpnia udział w koronacji obrazu Matki Bożej Królowej Jezior w Brasławiu na Białorusi. W imieniu Benedykta XVI korony na skronie Jezusa i Maryi włożył kard. Joachim Meisner, metropolita Kolonii. Mszę św. przy ołtarzu polowym koncelebrowało z nim ponad 200 księży obrządku łacińskiego i greckokatolickiego, w tym niemal 30 biskupów z różnych krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Obecni byli przedstawiciele Kościoła prawosławnego, a także władz państwowych. Przygotowaniem do uroczystości było „modlitewne spotkanie kultur”: łotewskiej, litewskiej, ukraińskiej i polskiej. Oprócz modlitw i Mszy św. obejmowało ono poznawanie tradycji religijnych różnych narodów.

WRZESIEŃ

Włochy. Benedykt XVI odwiedził 6 września Viterbo i Bagnoregio, gdzie złożył hołd św. Bonawenturze. Zmieniają się po sobie epoki historyczne, zmienia się kontekst społeczny, ale nie ulega zmianie i nie wychodzi z mody powołanie chrześcijan do życia Ewangelią w solidarności z rodziną ludzką, idąc z duchem czasu – mówił Benedykt XVI podczas Mszy św. z udziałem świeckich, młodzieży i rodzin w Viterbo. Papież odwiedził także salę, w której w latach 1268-71 odbyło się najdłuższe w historii Kościoła konklawe oraz sanktuarium Matki Bożej na Dębie koło tego miasta. Spotkał się tam z zakonnikami z dwunastu okolicznych klasztorów klauzurowych. W konkatedrze św. Mikołaja w Bagnoregio, w której znajdują się relikwie (tzw. Święte Ramię) św. Bonawentury, papież spotkał się z przełożonymi rodzin franciszkańskich i miejscowymi proboszczami.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
32°C Wtorek
dzień
33°C Wtorek
wieczór
27°C Środa
noc
22°C Środa
rano
wiecej »