W środę, 30 grudnia, grupka afgańskich dzieci w obecności gubernatora prowincji Ghazni uroczyście przecięła symboliczną wstęgę oddając do publicznego użytku zespół kolejnych dróg. Projekt modernizacji przeprowadził polski Zespół Specjalistów PRT (Provincial Reconstruction Team).
mjr Piotr Michrowski, Archiwum PRT Skrzyżowanie przy Starym Mieście przed remontem drogi... „Chcielibyśmy naszym polskim przyjaciołom wyrazić wdzięczność za współpracę i finansowe wsparcie,” mówił w krótkim przemówieniu dr Usman Usmani, gubernator prowincji.
Najważniejszym założeniem projektu było podniesienie poziomu bezpieczeństwa ruchu pojazdów i pieszych. Ze względów na bliskość targowiska, modernizacja pozwoli także na dalszy rozwój lokalnego handlu. Dla mieszkańców zaś, najważniejszą funkcją utwardzenia nawierzchni jest zwiększenie komfortu codziennego życia w tym, jednym z najbardziej żywych punktów miasta.
„Utwardzona droga, którą używa blisko 5 000 osób żyjących w okolicy Starego Miasta jest jednym z bardziej znaczących projektów. Dzięki niej zmniejszy się ilość kurzu i pyłu w powietrzu latem oraz błota zimą” - powiedział Sayed Ismail mieszkaniec Ghazni.
Oddany do użytku zespół dróg biegnie wzdłuż granic Starego Miasta, od mostu Kenek do Szpitala Prowincjonalnego. W okolicy znajduje się także meczet Khatam-ul-Mursaleen, gdzie modlą się muzułmańskie rodziny wyznania sunnickiego. Meczet służy także lokalnej starszyźnie za miejsce obrad oraz dzieciom, które zbierają się w nim na poranne i popołudniowe zajęcia z Koranu.
mjr Piotr Michrowski, Archiwum PRT To samo skrzyżowanie po remoncie. Właśnie zakończona inwestycja drogowa była jedną z trzech przeprowadzonych w 2009 roku przez polski Zespół Specjalistów PRT z zamierzeniem dalszej zmiany miejskiej infrastruktury z polnych, piaskowych dróg na twarde nawierzchnie.
Wybudowanie 1,4 km; wykonanie kanałów, przepustów wód deszczowych, chodników o szerokości 2,5 m po obu stronach oraz sieci oświetleniowej zamknęło się kwotą 550 908,80 USD (równowartość 1 735 521,25 PLN). Trwająca od kwietnia realizacja projektu została powierzona firmie Zarkashan Road & Construction. Zespół Specjalistów nadzorujący całe przedsięwzięcie silnie współpracował także z inżynierem Nurullahem Nawazee, głównym architektem miasta.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.