Śląskie chce mieć własną spółkę kolejową

Województwo Śląskie, które wraz z innymi regionami jest już udziałowcem spółki Przewozy Regionalne, przymierza się do stworzenia własnej spółki kolejowej. Miałaby ona być właścicielem kupionego przez samorząd taboru i przewoźnikiem.

Decyzję o utworzeniu takiej spółki, której samorząd wojewódzki będzie 100-procentowym właścicielem, podjął zarząd woj. śląskiego. Zgodę musi jeszcze wydać sejmik województwa.

"Spółka prawa handlowego do wykonywania kolejowych przewozów pasażerskich ma nie tylko troszczyć się o majątek, ale też zabezpieczyć sprawne funkcjonowanie transportu kolejowego i poszerzyć ofertę przewozów regionalnych" - poinformowała w środę rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Aleksandra Marzyńska.

Spółka ma stać się właścicielem już kupionych przez samorząd bądź planowanych do zakupu pociągów - elektrycznych zespołów trakcyjnych. W 2008 r. za prawie 90 mln zł śląski samorząd kupił cztery szwajcarskie pociągi "Flirt" (dzierżawią je Przewozy Regionalne), w tym roku za ponad 187 mln zł zamówił w bydgoskiej firmie Pesa kolejnych osiem pociągów typu "Elf".

Jak informowano w grudniu, w kolejnych latach region zamierza m.in. wykorzystać środki Funduszu Kolejowego na zakup i odnowienie ok. 10 używanych składów - przy szacunkowym koszcie zakupu składu typu EN-57 ok. 1,2 mln zł i koszcie pełnej jego modernizacji rzędu 5 mln zł. Według marszałka woj. śląskiego Bogusława Śmigielskiego, powołanie własnej spółki kolejowej da samorządowi możliwość organizowania przewozów według własnej koncepcji oraz pozwoli na zlecanie wykonywania przewozów w trybie bezprzetargowym, dla wewnętrznego podmiotu.

"Powołanie spółki będzie oznaczało uściślenie rzeczywistych kosztów i przychodów tej działalności na terenie województwa, co ma wpływ na wysokość kwot przeznaczanych na dofinansowanie przewozów" - uważa marszałek. Rocznie samorząd wydaje na finansowanie przewozów kolejowych ok. 100 mln zł.

Według samorządowców, działalność spółki wpłynęłaby także na poprawę jakości przewozów kolejowych w regionie i umocniła "zdrową konkurencję". Śląscy samorządowcy uważają, że takie rozwiązanie da im większy wpływ na organizację i koszty komunikacji kolejowej. Obecnie województwo ma 9,2 proc. udziałów w spółce Przewozy Regionalne, wcześniej należącej do grupy PKP. Taki udział oznacza niewielki wpływ na firmę.

Zgodnie z przepisami, w zakresie transportu zbiorowego samorząd województwa wykonuje zadania o charakterze wojewódzkim. Organizowanie i dotowanie regionalnych kolejowych przewozów osób, wykonywanych na podstawie umowy o świadczenie usług publicznych, a także kupowaniew pociągów należy do zadań własnych samorządu województwa.


«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
17°C Wtorek
wieczór
13°C Środa
noc
12°C Środa
rano
15°C Środa
dzień
wiecej »