Kard. Müller: Nie będę publicznie krytykował papieża

Po raz pierwszy po odejściu z urzędu prefekta Kongregacji Nauki Wiary z dniem 1 lipca kard. Gerhard Ludwig Müller odwiedził swoją dawną diecezję Ratyzbona. W niedzielę 30 lipca sprawował Mszę św. pod gołym niebem w maryjnym sanktuarium Sulzbach-Rosenberg z udziałem kilkuset wiernych.

W kazaniu kard. Müller przypomniał, że wiara chrześcijańska nie stoi w sprzeczności z nauką. „Z powodu wiary chrześcijańskiej niczego nie tracimy, w niej Bóg ofiaruje się ludziom”, stwierdził purpurat, podkreślając, że jeśli ktoś pyta dziś, kim właściwie jest Jezus Chrystus, dochodzi do wniosku, że jest On prawdziwym ratunkiem i wyzwolicielem każdego człowieka.

Po liturgii rozmawiał z dziennikarzami o swoich planach na przyszłość. „Nie mogę sobie poradzić z ogromną ilością zaproszeń z całego świata”, powiedział niemiecki kardynał. Jednocześnie dał wyraźnie do zrozumienia, że także w przyszłości nie zamierza publicznie krytykować papieża Franciszka.

Stwierdził, że skupi się na wykładach i publikacjach. Ponadto jest członkiem kilku kongregacji, gdzie jako teolog ma dostatecznie dużo do zrobienia. 

W tym roku jeszcze kilkakrotnie kard. Müller odwiedzi swoją dawną diecezję Ratyzbonę. W październiku odprawi Mszę św. podczas tradycyjnej uroczystości chrztu Dunaju, 28 listopada będzie obchodził w Ratyzbonie 15. rocznicę sakry biskupiej.

Były profesor dogmatyki w Monachium i kapłan diecezji Münster był w latach 2002-2012 biskupem Ratyzbony. Na watykański urząd prefekta Kongregacji Nauki Wiary powołał go papież Benedykt XVI. Po pięcioletniej kadencji pod koniec czerwca zastąpił go na tym urzędzie hiszpański arcybiskup, 73-letni Luís Francisco Ladaria Ferrer.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  25°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »