Nagroda Ordynariatu Polowego WP przyznana

Muzeum Powstania Warszawskiego i pisarka Barbara Wachowicz zostali laureatami dorocznej Nagrody Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego Benemerenti "za dawanie świadectwa prawdzie i sprawiedliwości". Nagrody wręczono w sobotę w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Dyplom, puchar oraz ryngraf z Matką Boską, Muzeum Powstania Warszawskiego otrzymało m.in. za "budzenie wśród młodego pokolenia Polaków szlachetnych uczuć patriotycznych", za "lekcje historii żywej, atrakcyjnej i inspirującej do przekraczania siebie dla dobra wspólnoty - Ojczyzny", a także za "integrowanie Polaków wokół wartości, które budowały i budują poczucie przynależności do wspólnoty narodowej".

Barbara Wachowicz została uhonorowana m.in. za "nieustępliwą i konsekwentną promocję polskości z oddaniem sprawie etosu narodowego i patriotyzmu z darem przekazywania młodzieży skarbów narodowego dziedzictwa".

Wręczając nagrody biskup polowy Wojska Polskiego, gen. dyw. Tadeusz Płoski mówił m. in. o roli wojska i pracy duszpasterskiej w wojsku. Dodał, że w niedzielę udaje się do Rzymu, gdzie spotka się z papieżem Benedyktem XVI i przekaże mu pozdrowienia i życzenia noworoczne.

Abp Płoski wręczył też medale "Milito pro Christo" ("Walczę dla Chrystusa"), przyznawane "za dawanie świadectwa i zabieganie o to, aby Chrystusowy duch przemieniał duszę narodu oraz kształtował postawy społeczne ludzi polskiej ziemi".

Medalem tym uhonorowano Żandarmerię Wojskową za "stanie na straży i przestrzeganie dyscypliny wojskowej", za "czynne uczestniczenie w akcjach poszukiwawczych, ratowniczych i humanitarnych z troską o życie i zdrowie ludzi i ochronę mienia" oraz za "promowanie Wojska Polskiego i postaw patriotycznych przez dbałość o dobry wizerunek żołnierzy".

Medalami tymi zostali też wyróżnieni: Ryszard Kunicki - za "odważne krzewienie dzieł miłosierdzia w oparciu o Ewangelię" i "ofiarne wspieranie instytucji promujących patriotyzm w społeczeństwie" oraz Zbigniew Gretc - za "patriotyczne wychowywanie społeczeństwa i promowanie miłości do +Małych Ojczyzn+".

Sobotniej uroczystości towarzyszył noworoczny koncert kolęd w wykonaniu Doroty Osińskiej, Krystiana Krzeszowiaka oraz Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Uczestniczyli w niej m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, przedstawiciele Sejmu i Senatu, rządu, Kancelarii Prezydenta, generalicja oraz mieszkańcy Warszawy.

Nagrody Benemerenti ("dobrze zasłużonym") są przyznawane przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego od 1995 roku osobom i instytucjom, które dają świadectwo najwyższych wartości, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa jest prawda i sprawiedliwość. Przyznawane są one w rocznicę przywrócenia przez papieża Jana Pawła II Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
20°C Poniedziałek
rano
30°C Poniedziałek
dzień
31°C Poniedziałek
wieczór
25°C Wtorek
noc
wiecej »